Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope, u znak sjećanja na završetak Drugog svjetskog rata u Evropi 1945. godine i početak stvaranja Evropske unije pet godina kasnije, biće obilježeni nizom manifestacija i u BiH.
Maršom "Besmrtnog puka" od Trga Krajine do Trga palih boraca NOR-a, danas će Banjaluci početi centralna manifestacija povodom obilježavanja 9. maja - Dana pobjede nad fašizmom.
Marš "Besmrtnog puka", koji se održava u više od 500 gradova svijeta, u Banjaluci će ove godine biti organizovan treći put, a počeće u 11.00 časova.
U 12.00 časova predviđeno je polaganje vijenaca na spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca, u 12.15 obraćanje zvaničnika, a nakon toga umjetnički program.
Obilježavanju će prisustvovati predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, koja će položiti vijenac u 11.30 časova na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca.
Centralnoj manifestaciji povodom 9. maja prisustvovaće i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, delegacija Vlade Republike Srpske, te gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić.
Parada u Moskvi: Rusija predstavlja svijetu vojnu silu
Ove godine marš “Besmrtnog puka” po prvi put će se održati I u Istočnom Sarajevu.
Okupljanje je predviđeno u 11.00 časova ispred zgrade Gradske uprave, gdje je predviđeno obraćanje zvaničnika nakon čega će uslijediti šetnja Spasovdanskom i Hilandarskom ulicom.
Delegacije grada Istočno Sarajevo, ruske Ambasade, boračkih organizacija i SUBNOR-a položiće vijence na spomen-obilježja u Parku narodnih heroja na Sokocu u 14.00 časova, a vijenci i cvijeće biće položeni i na spomen-obilježja u ostalim opštinama Istočnog Sarajeva.
Ovim povodom, u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo u 18.00 časova biće održana i svečana akademija.
Gradski odbori vijence će položiti u većini gradova Srpske na spomen obilježja stradalih u antifašističkoj borbi.
Povodom Dana pobjede održaće se I borjni kulturni događaji. Tako će u Banjaluci večeras u 20 časova u Banskom dvoru koncert održati ansambl “Aleksandar Nevski”, dok se na Kastelu sinoć održao koncert “Živjeti slobodno”.
Vječni plamen nakon više od 20 godina na Spomen-parku Vraca
Centralna manifestacija proslave Dana pobjede nad fašizmom bit će održana danas na Spomen-parku Vraca, kada će nakon više od 20 godina ponovno biti upaljen vječni plamen.
Delegacije Skupštine i Vlade Kantona Sarajevo će nakon toga položiti cvijeće i na taj način odati počast žrtvama fašizma.
Prisutnim će se obratiti nekadašnji predsjednik bivše Jugoslavije i penzionisani bosanskohercegovački političar Raif Dizdarević, a 150 članova hora i orkestra srednje Muzičke škole iz Sarajeva izvešće himnu Bosne i Hercegovine i Odu radosti.
Tim događajem bit će obilježena i prva faza obnove Spomen-parka Vraca koji je 2005. godine proglašen nacionalnim spomenikom BiH.
Zvaničnici će položiti cvijeće i na spomen-obilježje “Vječna vatra” u Sarajevu.
Dan pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu obilježava se danas u znak sjećanja na 9. maj 1945. godine, kada je nacistička Njemačka potpisala kapitulaciju.
U prvim minutama poslije ponoći, 9. maja 1945. godine, u Berlinu, potpisana je bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke.
U ime Njemačke akt je potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, Sovjetskog Saveza maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder.
Time je formalno završen Drugi svjetski rat u Evropi, ali su ostaci njemačkih trupa u nekoliko zemalja, između ostalih i u Jugoslaviji (do 15. Maja), još nekoliko dana pružali otpor.
U ratu, koji je trajao nešto manje od šest godina, učestvovala je 61 država i oko 110 miliona vojnika, a poginulo je između 55 i 60 miliona ljudi, dok je oko 35 miliona ranjeno.
Sovjetski Savez dao je najveću žrtvu i doprinos u slamanju fašizma sa 22 do 26 miliona ljudi, dok je bivša Jugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRJ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.
Tačni podaci o žrtvama, posebno na području nekadašnje Jugoslavije, nikada nisu utvrđeni.
Državna komisija SFRJ objavila je svojevremeno podatak da je poginulo ukupno 1.706.000 ljudi, među kojima nešto više od 300.000 boraca.