Opozicija smatra da bi trebalo da se održi posebna sjednica NSRS zbog ''aktivacije MAP-a''. Stigao odgovor šefa poslaničkog kluba SNSD.
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić rekao je danas Srni da je ova instititucija usvojila Rezoluciju o vojnoj neutralnosti i da je svima jasno da bez odluke srpskog člana Predsjedništva BiH, a time i Skupštine nema približavanja članstvu u NATO.
Žunić je, reagujući na izjavu predsjednika SDS-a Mirka Šarovića da je dostavljanjem Programa reformi BiH pokrenuta aktivacija Akcionog plana za članstvo u NATO /MAP/ i da je potrebna hitna sjednica Narodne skupštine, istakao da SDS I PDP nisu glasali za Rezolucija koja je usvojena 2017. godine.
"Tada je bilo jasno kakav je stav SDS-a o NATO integracijama koje su počele 2005. godine kada su SDS i PDP bili većina u Narodnoj skupštini. Prvi dokument o NATO integracijama je potpisao nekadašnji član Predsjedništva BiH Borislav Paravac /SDS/", rekao je Žunić.
On tvrdi da je Šarović pročitao dokument iz prošle godine gdje se pominju BiH i Sjeverna Makedonija.
"Jasno je da Program reformi BiH nije Godišnji nacionalni program /ANP/ koji je uslov za aktivaciju MAP-a. Ako Šarović ponovo pokušava da izmanipuliše javnost, a naročito da napravi cirkus kao na posljednjoj sjednici Narodne skupštine, kao i na onoj na kojoj smo usvajali Rezoluciju, mislim da nema potrebe za posebnu sjednicu", rekao je Žunić.
Predsjednik SDS-a Mirko Šarović smatra da je neophodno održati hitnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske nakon što je, kako kaže, dostavljanjem Programa reformi BiH pokrenuta aktivacija Akcionog plana za članstvo u NATO /MAP/.
"Nakon što je NATO zvanično objavio da je BiH u MAP-u, jasno je da je njegova aktivacija, koja je do tada mirovala, pokrenuta dostavljanjem Programa reformi", rekao Šarović.
Sada je, tvrdi on, BiH u istom statusu sa Sjevernom Makedonijom, odnosno čeka u redu za članstvo u NATO o kome više ne odlučuje, saopšteno je danas iz SDS-a.
Prema njegovom mišljenju, nova sjednica Narodne skupštine Republike Srpske mora biti zakazana hitno.
Iz Alijanse je u petak saopšteno da pristupanje BiH Akcionom planu za članstvo /MAP/ ne prejudicira bilo kakvu odluku o potencijalnom članstvu u NATO u budućnosti, te da su reforme na polju odbrane jedna od ključnih pitanja za saradnju.
Saradnja BiH sa NATO-om predviđena je Programom reformi BiH, navode iz ovog vojnog saveza, dodajući da je ta saradnja obostrano korisna.
"BiH mora da nastavi sa demokratskim i reformama na polju odbrane kako bi ispunila težnje ka članstvu u NATO-u i EU i kako bi postala nezavisna demokratska zemlja koja potpuno funkcioniše", navodi se u tekstu.
U tekstu, koji je objavljen u odjeljku "Odnosi sa pojedinačnim partnerskim zemljama" navodi se da su, osim reformi na polju odbrane, za saradnju ključni demokratski, institucionalni i bezbjednosni sektor.
Šta je MAP?
Zakon o odbrani BiH usvojen iz 2005. godine obavezuje Parlamentarnu skupštinu, Savjet ministara i Predsjedništvo BiH da u okviru svojih ustavnih nadležnosti sprovode potrebne aktivnosti za prijem BiH u članstvo NATO-a.
Formalni zahtjev BiH za Akcioni plan za članstvo (MAP) upućen je 2009. godine. U decembru 2018. godine NATO je iskazao spremnost za prihvatanje Prvog godišnjeg nacionalnog plana (ANP), čime bi MAP bio aktiviran. Taj plan nije poslat u NATO, a umjesto njega, upućen je famozni Program reformi koji je prihvaćen na posebnoj sjednici Predsjedništva BiH 19. novembra ove godine.