• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crnogorci najmlađi penzioneri?

Izvor mondo.rs

Odlazak u penziju, nakon godina provedenih na poslu, cilj je svakog radnika. Prema važećem Zakonu o penzijskom osiguranju, građani Crne Gore se mogu penzionisati sa 67 odnosno 65 godina, ili sa 40 godina radnog staža.

Međutim, postoje zanimanja koja omogućavaju i da se ranije ode u penziju. Zbog beneficiranog radnog staža, gdje se godina računa uvećano za vojnike, policajce, rudare i mnoge druge, oni zahvaljujući ovom institutu penziju ostvaruju ranije od ostalih.

Kako su pojasnili iz Ministarstva rada i socijalnog staranja Crne Gore, uvećani staž računa se samo osiguranicima koji rade na naročito teškim, opasnim i za zdravlje štetnim radnim mjestima.

“Uvećani staž računa se za radnicima i osiguranicima koji rade na radnim mjestima i poslovima na kojima poslije navršenja određenih godina života ne mogu uspješno obavljati svoju profesionalnu djelatnost”, saopšteno je iz Ministarstva rada i socijalnog staranja Crne Gore.

Zatvorski čuvari, piloti, baletani

Vlada Crne Gore je nedavno usvojila pravilnik o bližem određivanju radnih mjesta, odnosno poslova u organima državne uprave na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.

Osim poslova koji su izuzetno teški i opasni po zdravlje, pravo na beneficirani radni staž imaju i lica koja se bave zanimanjima koja ne postoje u Crnoj Gori. Pravo na beneficirani radni staž imaju zaposleni u vojsci, Agenciji za nacionalnu bezbjednost, policiji.

Isto pravo imaju i rudari, zaposleni u hitnoj pomoći, čuvari u zatvoru, kao i zaposleni u energetici i metalskoj industriji.

Zanimanja poput pilota i stručnjaka za eksplozive, imaju takođe, beneficirani radni staž. Ono što je posebno interesantno jeste da  pravo na beneficirani radni staž imaju baletski igrači i operski pjevači.

Visina beneficiranog radnog staža se kreće od dva do šest mjeseci u zavisnosti od zanimanja, tako da se godina rada računa kao 14, 16 ili 18 mjeseci.

Na beneficirani radni staž imaju pravo i dimnjačari, livničari, radnici u čeličanama, vatrogasci i zaposleni koji rade u hladnjačama na niskim temperaturama.

Novinari bez beneficiranog staža

Nakon serije napada na novinare širom Crne Gore, nekoliko nevladinih organizacija i medijskih organizacija je pokrenulo inicijativu da se novinarima takođe obračunava beneficirani radni staž.

Međutim, iz Ministarstva rada i socijalnog staranja Crne Gore su kazali da se niko ovom resoru nije obraćao sa zahtjevom vezano za računanje uvećanog staža za novinare.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE