Premijer Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Briselu sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klod Junkerom koji će u oktobru doći u Srbiju i "doneti dobre vesti" kada je reč o otvaranju poglavlja za članstvo Srbije u EU.
Premijer Srbije je istakao da Srbija ima jasan signal od EU da je dobrodošla, kao i da u Junkeru ima iskrenog prijatelja.
"Nismo došli da plačemo ni da molimo, već da tražimo podršku za Srbiju. Došli smo da tražimo više znanja... ", rekao je Vučić posle sastanka u Briselu za RTS.
On je rekao da Srbija mora da uradimo još dosta stvari, ali da nas u Evropi sve više poštuju.
"Pogledajte razliku kako Angela Merkel vidi Srbiju. Ne plašimo se ekonomskih reformi, sve ćemo uraditi", istakao je Vučić.
Upitan da prokomentariše posetu nemačke kancelarke Angele Merkel Beogradu, premijer kaže da je ponosan zbog svega što je rekla o Srbiji.
"Za mene je važnije kako je Merkel ocenila naš rad, posvećenost, iskrenost i marljivosti. Ponosan sam zbog svega što je rekla u Srbiji. Nije takve reči upotrebila ni u Sarajevu, ni Prištini, ni Tirani. Zato sam zadovoljan", ocenio je Vučić.
Premijer je dodao da je Beograd spreman za nastavak dijaloga s Prištinom u svakom trenutku, ali da to ne zavisi samo od nas.
"Čekamo da se oni izjasne po pitanju drugog predloga koji je stigao za Zajednicu srpskih opština, koji smo mi prihvatili, pošto mislim da je to najvažnije", rekao je Vučić i naveo da je sporazum o telekomunikacijama već završen.
On kaže da je i Junker danas koristio "lepe izraze" i istakao da Srbije ne sme da stane na pola puta. "To je za mene motivicacija i stimulacija da radimo još i sada sigurno neću ići nigde na odmor, jer znam šta sve moramo da uradimo da bi napredovali".
Kako je rekao, u Briselu je glavna tema Grčka zbog koje je EU zabrinuta. "Oni traže odgovorno ponašanje i ozbiljnost, a Grci su naši prijatelji i želimo im sve najbolje, ali na drugačiji način treba rešiti ekonomske probleme", istakao je Vučić.
SRBIJA DOBIJA NOVAC IZ JUNKEROVOG PLANA
Srbija kao zemlja kandidat moći će da aplicira za novac za investicije u okviru plana predsednika Evropske komisije Žan Klod Junkera, koji će biti potpisan 22. jula, rečeno je na javnoj raspravi "Šta donosi Junkerov investicioni plan".
Šef Kancelarije Evropske investicione banke u Srbiji Andreas Bejkos rekao je da će od dana potpisa taj plan biti "živ" i operativan.
Prema njegovim rečima, za sredstva za investicije iz ovog plana teoretski može da konkuriše i Srbija, ali ako je reč o kros-border projektima koji su od zajedničkog interesa za EU i Srbiju.
Plan koji je predložio Junker viđen je kao novo rešenje za podizanje evropske privrede, a nade se polažu u Evropski fond za strateške investicije koji će skupiti 21 milijardu evra, rekla je Ivana Lazarević iz Evropskog pokreta u Srbiji.
Procenjeno je, objašnjava ona, da će taj novac da doprinese da se ostvari nivo investicija od 315 milijardi evra, a sredstva su namenjena za strateške investicije u mala i srednja preduzeća.
Šef sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat rekao je da sve zemlje kandidati mogu da konkurišu za sredstva iz ovog fonda, ali je naglasio da postoje i druge mogućnosti za finasiranje projekata koje kandidati mogu da koriste.
"Već ima dosta instrumenata ciljane finansijske podrške EU zemljama kandidatima za članstvo, a za te programe ne bi morale da se nadmeću sa 28 članica EU", rekao je Janmat.
On je naveo primer da bi zemlje regiona trebalo da za infrastrukturno povezivanje predvideno Berlinskim procesom, iskoriste postojeća sredstva EU i povoljne zajmove iz EBRD, EIB, Svetske banke...
Prema njegovim rečima, Junkerov plan će u svakom slučaju uticati na region Zapadnog Balkana s obzirom da je polovina trgovinske razmene regiona upravo sa EU, a u slucaju Srbije, razmena je oko 65 odsto. Uz to, dodaje, 70 do 80 odsto direktnih stranih investicija u Srbiju dolazi iz EU.