U crkvama i manastirima Srpske pravoslavne crkve (SPC) danas su služeni parastosi za Srbe stradale u hrvatskoj akciji "Oluja" tokom koje je iz Hrvatske proterano više od 200.000 i ubijeno oko 2.000 krajiških Srba. Oglasile se i sirene.
Parastos je u Beogradu u Crkvi svetog Marka služio novoizabrani vladika niški Arsenije, koji je istakao da su ljudi ubijeni i nestali u toj akciji "postradali od zločinaca samo zato što su bili Srbi", a među njima je najviše bilo starih i nemoćnih koji nisu mogli da napuste svoje domove.
"Navršilo se 22 godine od tog strašnog događaja kada je hrvatska vojska u akciji 'Oluja' ostavila za sobom pustoš. Pustoš je i u srcima onih koji su morali da napuste svoje domove, zemlju, grobove svojih predaka i pođu u neizvesnost", rekao je vladika Arsenije.
On je poručio da se njihova žrtva ne smije zaboraviti, jer je ona opomena za sve buduće generacije da se ovakvi zločini više ne ponove, te istakao da Srbi kao hrišćanski i slobodarski narod ne sme graditi svoj identitet na mržnji prema drugim narodima.
"Neka Bog svim nevino postradalim podari rajsko naselje, a njhovim porodicama rođacima i prijateljima utehu u njihovom bolu", rekao je vladika Arsenije.
Parastos je organizovalo Udruženje porodica nestalih i poginulih "Suza" iz Beograda, a prisustvovali su mu komesar za izbjeglice i migracije Vladimir Cucić, predstavnici izbegličkih udruženja, članovi porodica i prijatelji ubijenih i Krajišnici preživeli u "Oluji".
Zločinačka hrvatska vojno-policijska akcija kodnog imena "Oluja", u kojoj su učestvovale i jednice Petog korpusa takozvane Armije BiH, te HVO-a, počela je 4. avgusta 1995. godine i tokom nekoliko dana ubijeno je oko 2.000 Srba.
Sa područja Like, Banije, Korduna, sjeverne Dalmacije, koje su bile zone pod zaštitom UN, protjerano je više od 200.000 Srba sa svojih vijekovnih ognjišta.
"Oluja" je najveće etničko čišćenje poslije Drugog svjetskog rata, jer nikada u istoriji Evrope za tako kratko vrijeme, od 4. do 7. avgusta 1995. godine, nije protjeran tako veliki broj ljudi.
Kako se u saopštenju Komesarijata za izbeglice i migracije precizira, tokom "Oluje" je iz svojih domova proterano više od 200.000 krajiških Srba, a život je izgubilo, ili se vodi kao nestalo, više od 2.000 ljudi.
Od početka ratova na prostorima SFRJ 1991. godine, u Srbiji je utočište potražilo 610.000 Srba iz Hrvatske i BiH, od kojih danas status izbeglice iz Hrvatske ima još oko 19.000.