• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kraj ere "Miga 21"?: Nije razlog tragična nesreća, Srbija ima još samo jedan i on ne leti

Autor mondo.rs

Istragu uzroka pada aviona "mig 21", koji se u petak srušio u selu Brasina kod Malog Zvronika u Srbiji, pri čemu su poginula dva pilota, vodi Okružno javno tužilaštvo u Šapcu.

 Vojska Srbija Mig 21 pad aviona Izvor: Tanjug

Tužiocima su, zbog specifičnosti prikupljanja činjenica i dokaza, na raspolaganju eksperti vojnih komisija koji utvrđuju da li je bilo kršenja procedura kao i mogući uzrok nesreće, a to može biti tehnički ili ljudski faktor.

Pretkrivični postupak se vodi da bi se utvrdilo da li postoji osnovana sumnja u nečiju krivicu u lancu odgovornih za letenje, ali poslije ranijih udesa vojnih aviona ili helikoptera do sada nijednog suđenja nije bilo.

Pročitajte i ovo

U padu dvosjedog "miga 21" poginuli su major Dejan Krasnik i kapetan prve klase Zvonko Vasiljević.

Krasik je bio nastavnik letenja, a Vasiljević je prošao kroz sve odgovarajuće obuke.

Ono što pada u oči u medicinskim izvještajima jeste činjenica da je Vasiljević poginuo praktično u rodnom kraju, a majci je čak i najavio let iznad porodične kuće u obližnjem selu Donja Borina.

Upravo će to biti jedno od ključnih pitanja za istražitelje:

"Da li je "mig 21" trebalo da se nađe baš iznad tog sela na maloj visini?", Ipak, poznavaoci ove tematike kažu da ne bi bilo fer na osnovu tih indicija svaliti odgovornost na one koji su poginuli obavljajući službenu dužnost, navodi list "Politika".

Moguće je da je uzrok tehničke prirode iako je najčešći uzrok avio-nesreća, ljudski faktor.

Jednostavno je tako, navodi list Politika, ljudi greše u kokpitu aviona, kao i za volanom automobila.

"Mig 21" nema klasičnu "crnu kutiju", kao putnički avioni, ali ima snimač parametara leta koji do sada nije pronađen na mjestu nesreće.

Ako uopšte bude pronađen, imajući u vidu da se letjelica od siline udara u zemlju raspala u paramparčad, samo je dio repa prepoznatljiv.

Bez obzira na to, odgovori na mnoga pitanja mogu se potražiti u dijelovima olupine, radaraskim izvještajima, dokumentaciji aviona i izjavama svjedoka.

Kada je riječ o tehničkim detaljima, u javnosti se ističe da je avion bio star, u upotrebu je ušao još 1986. godine.

Međutim, pogrešno je avione posmatrati kao, na primjer, automobile pa zaključiti da je u pitanju sredstvo u stanju raspada.

POGLEDAJTE PAD AVIONA:

Avioni proizvedeni osamdesetih godina prošlog vijeka nisu nikakva rijetkost na nebu. Kod aviona ne postoji "star" ili "mlad", jednostavno je ili ispravan, ili nije.

Ispravnost aviona se, kako navodi "Politika", utvrđuje neposredno uoči poletanja, što je potvrđeno i uoči posljednjeg leta pilota Krasnika i Vasiljevića.

Uzletjeli su nakon što je na neophodnu dokumentaciju kojom se utvrđuje ispravnost, stavljeno pet potpisa. Ljudski faktor je teže kontrolisati nego tehnički.

Kako kaže jedan bivši oficir avijacije, sada, kada Vojska Srbije ima malo pilota, ta činjenica dodatno ukazuje da se mora mnogo više raditi s pilotima na njihovoj letačkoj disciplini i samokontroli.

"Ovo je, sva prilika, kraj ere "miga 21" u našoj vojsci. Imamo još samo jedan dvosjed tog tipa aviona koji trenutno ne leti. Biće stvorena velika psihološka barijera prema tom tipu aviona, a tu je i pitanje smisla ulaganja u tehniku kojoj se svakako bliži kraj upotrebe. Piloti koji su održavali trenažu na "migu 21" moraće da pređu na druge avione", kaže sagovornik.

To je zaista tragičan kraj jedne epohe koju je obilježio ovaj lovački avion, proizvod nekadašnjeg SSSR-a, jedna od najpoznatijih letjelica iz vremena hladnog rata.

Generacije jugoslovenskih i srpskih pilota obučene su na ovom avionu izuzetnih performansi kada su u pitanju ubrzanje, maksimalna brzina i visina leta...

Trebalo je da na našem negu ostane do 2026. godine, kako je to bilo predviđeno poslije remonta aviona koji se srušio u petak.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE