• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đokić: Izostale sankcije za "Oluju"

Autor SRNA

Petar Đokić izjavio je da je sramno što su najodgovorniji ljudi za progon više od 200.000 Srba iz Republike Srpske Krajine u akciji Hrvatske vojske i policije "Oluja" oslobođeni i što je izostala adekvatna sankcija međunarodne zajednice.

Predsjednik Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Petar Đokić je podsjetio da su hrvatski generali Mladen Markač i Ante Gotovina oslobođeni pred Haškim tribunalom nakon prvostepene presude da su krivi, te da je to teška uvreda za porodice 1.853 poginulih i nestalih Srba u akciji "Oluja", kojom su oni komandovali.

On je naglasio da je prostor na kome je živjelo oko 230.000 Srba u Hrvatskoj etnički očišćen, da je napad otpočeo 4. avgusta 1995. godine uz odobrenje NATO alijanse i da je to jedna od najvećih akcija etničkog čišćenja u Evropi koja, nažalost, nikada nije dobila dimenziju etnički očišćenog prostora.



"Svjetska zajednica je pokazala visok nivo nepravde prema srpskom narodu na prostorima bivše Jugoslavije, posebno Hrvatske koji je za samo nekoliko dana protjeran sa svojih vjekovnih ognjišta na najsuroviji, zločinački način", rekao je Đokić.

Đokić, koji je i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, napomenuo je da je Savjet bezbjednosti UN donio rezoluciju kojom je samo osudio zločin, ali prema Hrvatskoj nije zahtijevao, niti preduzeo, mjere sankcionisanja.

On je na konferenciji za novinare u Banjaluci naveo da se od ukupnog broja žrtava još traga za 894 lica, te da je u "Oluji" poginulo i nestalo 1.853, od kojih je 1.201 civila. Među žrtvama je 544 žena, odnosno 29 odsto ukupno nastradalih.

U napadu je učestvovalo oko 200.000 vojnika hrvatske vojske, odnosno oko 138.000 direktno u akciji, a od preko 200.000 protjeranih Srba oko 40.000 ih je trajno nastanjeno u Republici Srpskoj.

Đokić, koji je i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, najavio je da će u Banjaluci 3. i 4. avgusta biti obilježeno 19 godina od progona Srba iz Republike Srpske Krajine u akciji hrvatske vojske i policije "Oluja".

Predsjednik Pododbora Vlade Srpske za obilježavanje značajnih istorijskih događaja Velimir Dunjić rekao je da obilježavanje počinje u nedjelju, 3. avgusta, u 20.30 časova u Sabornom hramu Hrista Spasitelja prisluživanjem svijeća za sve poginule borce u odbrambeno-otadžbinskom ratu.

U 20.45 časova predviđeno je obraćanje zvaničnika, a u 21.00 čas umjetnički program.

Dunjić je najavio da će u ponedjeljak, 4. avgusta, u 11.00 časova u Sabornom hramu Hrista Spasitelja biti služen parastos poginulim i ubijenim borcima i civilima u Republici Srpskoj Krajini.

U 11.40 časova biće položeni vijenci na groblju "Sveti Pantelija", a u 12.45 časova posluženje u Kolu srpskih sestara u Banjaluci.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE