Francuski predsednik Fransoa Oland i nemačka kancelarka Angela Merkel složili su se večeras da se rezultati grčkog referenduma moraju prihvatiti.
Oni su pozvali na održavanje vanrednog samita evrozone u utorak, 7. jula.
Građani Grčke su na današnjem referendumu rekli "ne" planu međuanrodnih poverilaca.
Na osnovu 80 odsto glasova, koliko je do sada prebrojano, opcija protiv mera štednja osvojila je 61 odsto glasova, a opcija "da" - 38 odsto.
Nemački vicekancelar i šef vladajućih socijaldemokrata Zigmar Gabrijel izjavio je da se pregovori o novom programu finansijske pomoći Grčkoj teško mogu zamisliti pošto je danas većina građana na referendum odbila uslove međunarodnih poverilaca.
"Odbijanjem pravila evrozone pregovori o programu vrednom više milijardi teško da se mogu zamisliti. Lopta je sada u dvorištu Atine", poručio je Gabrijel u izjavi za sutrašnje izdanje lista "Tagešpigel".
On je ocenio da Cipras i njegova vlada vode grčki narod putem gorkog odricanja i beznađa.
Grčki premijer je, kako je istakao, srušio "poslednji most preko kojeg su Evropa i Grčka su mogle da naprave kompromis".
Oglasio se i šef nemačke diplomatije, rekavši da se rezultati grčkog referenduma moraju prihvatiti.
On je, međutim, dodao da je sledeći korak na Atini.
Zamenik Angele Merkel u Hrišćansko-demokratskoj uniji, Julija Klekner, oštro je reagovala povodom grčkog referendumskog "ne" predlogu medunarodnih kreditora, dok je iz tabora Levice stav Grka pozdravljen kao pobeda demokratije u Evropi.
Klekner je upozorila da Evropska unija nije savez u kome će jedni individualno određivati pravila igra, a drugi plaćati.
"Grci su se po drugi put borili protiv katastrofalne politike smanjenja socijalnih davanja i privrednog pustošenja", rekao je Bernd Riksinger, šef opozicione Levice, partije nastale spajanjem naslednika bivših istočno-nemačkih komunista i WASG -stranke.
"Vi ste rekli "ne" daljoj energičnoj politici štednje i"ne" pogrešom leku koji čini čovekajoš bolesnijim", rekao je Riksinger i dodao da rezultat referenduma daje legitimit stilu vođenja Sirize i šefa vlade Aleksisa Ciprasa.
Oštre reakcije na račun Grka, stigle su, međutim, iz bavarske Hrišćansko-socijalne unije, "sestrinske" partije kancelarkine Hrišćansko-demokratske unije, odakle je poručeno "Laku noć, Grčka - “vi sada idete veoma teškim putem".
Generalni sekretar te stranke Andreas Šojer, kako prenose mediji,”govorio o šefu vlade Aleksisu Ciprasu kao o"levičarskom ucenjivaču i onome koji laže narod".
Predsednik Nemačkog saveza da spoljnu i trgovinu na veliko Anton Berner smatra da je grčko "ne" merama EU i MMF, takođe, jedno "ne" i evru.
"Ja ne vidim kako bi sada Grčka dalje mogla da ostane u evro-zoni", rekao je je Berner, dok su ostali političari rezultat referenduma ocenili kao težak i naglasili da su sada loše šanse za dalji paket pomoći Grčkoj.