• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zvaničnici RS: Novi zakon i referendum

Autor mondo.ba

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i zvaničnici iz Srpske nisu prihvatili odluku Ustavnog suda BiH o 9. januaru kao Danu Republike i najavili niz mjera kojim će djelovati protiv ove odluke.

Nakon višečasovnog sastanka, Predsjednik RS i najviši funkcioneri političkih stranaka potpisali su zajedničku izjavu da se odbacuje kao neprimjenjiva odluka Ustavnog suda BiH o neustavnosti pojedinih odredbi Zakona o praznicima Republike Srpske i da se ostaje pri Deklaraciji koju je usvojila Narodna skupština Srpske.

"Cijenimo da je ova odluka donešena uz intervencizam međunarodnih predstavnika i da u tom pogledu postoji potreba da se u što skorijem roku, a najkasnije za 120 dana, razmotri i usvoji, što zahtijevamo od Parlamentarne skupštine BiH da usvoji zakon o Ustavnom sudu u kome ćese predvidjeti da u većini za odluke bude predstavnik konstitutivnog naroda i predstavnik entiteta, a da se izbace iz sastava Ustavnog suda BiH strane sudije", rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sastanka i dodao da ukoliko ovo ne bude urađeno, nakon tog roka od 120 dana političke partije će zauzeti svoje stavove o učešću u radu zajedničkih institucija i o tome donijeti i potpisati novu zajedničku izjavu.

"Dogovorili smo da se u narednom periodu, na osnovu odluke Narodne skupštine Srpske, organizuje referendum koji bi se odnosio na pitanje da li narod u Republici Srpkoj podržava ovakvu odluku Ustavnog suda i da li podržava da 9. januar ostane praznik Srpske", naveo je Dodik.

Dodik je istakao da je rasprava bila konstruktivna i izrazio zadovoljstvo zbog činjenice da su se okupili da u ovako komplikovanim političkim uslovima dođu do zajedničke izjave, u kojoj su pozvali i ostale političke patrije, institucije, organe, pa i pojedince da potpišu tu izjavu kao dio generalnog odnosa prema odluci Ustavnog suda.

"Izražavajući na ovaj način potpuno jedinstvo u Republici Srpskoj i predstavnika političkih partija i nosilaca funkcija u Srpskoj i na nivou BiH, mi smo pokazali sposobnost i svijest da na ozbiljne izazove odgovorimo veoma ozbiljno i jedinstveno", istakao je Dodik i izrazio zadovoljstvo što je postignuto to jedinstvo.


"Republika Srpska će veoma brzo, u roku od nekoliko sedmica, predložiti novi zakon o Ustavnom sudu BiH u kojem će biti eliminisane sve mogućnosti da se, na neki način, zamjenski djeluje na OHR koji je do sada nametao odluke, a sada imamo Ustavni sud koji, upravo većinama koje su do sada manifestovane, a to je tri stranca i dva Bošnjaka, intervenišu u politički sistem, politički život i institucije u BiH", rekao je Dodik.

"Došli smo do zajedničkog stava i zbog toga sam jako zadovoljan. Izrazili smo jedinstvo i sposobnost da na ozbiljne izazove odgovorimo ozbiljno, a kroz ovu izjavu smo izrazili naše stavove, a to je da će RS će veoma brzo predložiti novi zakon o Ustavnom sudu BiH. Izjava koju smo potpisali se svodi na to da se zajednički odbacuje ova odluka Ustavnog suda", izjavio je Milorad Dodik nakon sastanka uz uvjerenje da će se ova odluke provesti u djelo.

Lider SDS-a, Mladen Bosić izjavio je da je Ustavni sud BiH uzeo ingerencije koje mu ne pripadaju. "Ovaj sud se pretvorio u nekoga ko prekraja zakone i ustave i na neki način transformiše ustavnu strukturu BiH. Mi izražavamo ovom izjavom političko protivljenje takvim procesima, koji na neki način zauzimaju ulogu OHR-a u donošenju odluka koje su na neki način nametnute i mišljenja smo da se to mora promijeniti. Dogovorili smo niz mjera na koji način da reagujemo na ovakvu situaciju koja prijeti da bude još nepodnošljivija. Jasno je svima da podržavamo Deklaraciju NSRS koja je potvrdila da neće prihvatiti odluku Ustavnog suda ukoliko to bude značilo ukidanje dana RS. Ukoliko budu željeli stabilizaciju političku moraju prihvatiti da je ovo problem preko kojeg ne možemo preći" rekao je Bosić i dodao da će strankama u Federaciji ponuditi dogovor koji bi bio prihvatljiv svima.

"Ovakve odluke Ustavnog suda nisu u interesu kako Srba tako ni Bošnjaka i Hrvata i doprinose daljim tenzijama", naglasio je Bosić.

Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić rekao je da je jako važno da je ova odluka zajednički odbačena i da je bitno da kada se pojave ovako teška složena pitanja zajednički razgovara.

"Za mene je jako važno da smo danas mogli da konstatujemo da je ova odlkuka Ustavnog suda BiH bitno narušila stabilnost i dovela nas u situaciju da moramo zahtijevati određene mjere, kako bi se u budućnosti spriječilo donošenje sličnih odluka. Ustavni sud BiH se već duže vrijeme bavi onim što nije u njegovoj nadležnosti, a to je da bude političko tijelo koje će modelirati Ustav. To smo osudili  i zahtijevamo da se u narednih nekoliko mjeseci to promijeni, da se nakon 20 godina od kako je potpisan mir u BiH iz Ustavnog suda isključe stranci. Mi ćemo sačekati da vidimo da li će biti spremnosti drugih naroda da se uvede promjena Zakona o Ustavnom sudu BiH, a potom će se srpski zvaničnici opet sastati i donijeti odluku", istakao je Đokić.

"Smatram da je vrlo važno što smo konstatovali ono što su i građani a i sve naše stranke govorile da je ova odluka Ustavnog suda BiH neodrživa, da je produkt mišljenja stranaca, odnosno sudija kojima je istekao mandat", izjavio je Marko Pavić, predsjednik DNS-a.

Novi predsjednik PDP-a Borislav Borenović naglasio je da se ne odriču Dana Republike i da će ga nastaviti slaviti.

"Donijeli smo odluku da pozovemo sve relevantne fakotore u Federaciji BiH I druga dva konstitutivna naroda da na bazi onoga što je bitno za sve nas u RS i BiH kreiramo i usvojimo zakon o Ustavnom sudu BiH gdje neće biti preglasavanja jednog ili dva naroda, nego će se odluke donositi onako kako to treba da bude za budućnost BiH. Ovo je odraz jedne odgovornosti političkih stranaka u RS o ključnim pitanjima. Mi hoćemo da poštujemo isključivo Dejtonski mirovni sporazum  i one ključne prinsipe da se uvažavamo, da se poštujemo i da donosimo odluke u kojima ćemo svi učestvovati. Ustavni sud BiH treba da bude tijelo u kojem će raditi domaći ljudi i imati odgovornost za stanje u Bosni i Hercegovini", kazao je Borenović.

"Jedno je jasno, da niko od nas, bez obzira kako politički djelovao, nije spreman da vitalne i ključne faktore identiteta RS žrtvuje zbog nekog političkog cilja. Dešava se to da dva Bošnjaka zajedno sa troje stranaca preuzima ulogu Visokog predstavnika u modeliranju Ustavnog poretka u Republici Srpskoj i to se mora prekinuti. Zakon o Ustavnom sudu smo trebali imati još prije 15 godina, svaki put je odbijeno. Inisistiramo i da se unaredna četiri mjeseca usvoji zakon o Ustavnom sudu u korist svih građana ove zemlje i da konačno građani ove zemlje imaju svoje predstavnike u Ustavnom sudu", rekao je Dragan Čavić i istakao kako je ovo loša praksa da već nekoliko puta Bošnjaci preglasavaju i Srbe i Hrvate i to više puta.

Na sastanku u Palati Republike prisustvovali su premijer Srpske Željka Cvijanović, član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić, potpredsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske Nada Tešanović, član Kolegijuma Predstavničkog doma parlamenta BiH Mladen Bosić, član Kolegijuma Doma naroda parlamenta BiH Ognjen Tadić i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.

Inicijativi predsjednika Srpske odazvali su se predsjednik Demokratskog narodnog saveza Marko Pavić, predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić, predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović i predsjednik Narodnog demokratskog pokreta Dragan Čavić.

Podsjećamo, Ustavni sud BiH utvrdio je u četvrtak, 26. novembra, da je član Zakona o praznicima Srpske koji govori o 9. januaru kao Danu Republike neustavan, te da Narodna skupština Srpske u roku od šest mjeseci taj zakon mora da usaglasi sa Ustavom BiH.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je ranije Deklaraciju u kojoj se navodi da Dan Republike neće biti ukinut čak i ako Ustavni sud BiH, eventualno, donese odluku kojom bi ovaj republički praznik proglasio neustavnim.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Konacno da se i Vi oko necega usaglasite

MONDO REPORTAŽE