Ambasada SAD u BiH pozvala je danas sve strane da poštuju današnju odluku Ustavnog suda BiH i apelovala da se rukovodstvo RS uzdrži od održavanja referenduma, navodeći da bi to bilo direktno kršenje odluke Suda.
Iz američke Ambasade navode da je nadležnost Suda jasno definisana u Aneksu četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma, "čime se Sud ovlašćuje za rješavanje sporova između različitih nivoa vlasti" i dodaju da bi nepoštivanje odluke Suda značilo podrivanje pravne države, stavljanje Republike Srpske u izolaciju i nesigurnost i direktno osporavanje pravosuđa BiH.
"Ovakve politike nisu u interesu građana BiH, time ni građana Republike Srpske jer se svi oni suočavaju sa brojnim socijalnim i ekonomskim problemima. Ukoliko se, uprkos odluci Ustavnog suda, nastavi sa aktivnostima vezanim za referendum, to će predstavljati prijetnju vladavini zakona, te na taj način i prijetnju stabilnosti, bezbjednosti i prosperitetu zemlje", ističe se u saopštenju.
Iz Ambasade SAD u Sarajevu dodaju da je Dejtonski sporazum međunarodni mirovni sporazum čije osporavanje ne može proći bez posljedica, kao i da su SAD i međunarodna zajednica izuzetno puno uložili u mir, stabilnost i prosperitet BiH.
"Mi nećemo prihvatiti pokušaje opstruisanja Dejtonskog mirovnog sporazuma niti slabljenja institucija BiH", navodi se u saopštenju.
SAD napominju da su ambasadori zemalja članica Savjeta za implementaciju mira na sastanku Upravnog odbora 30. avgusta ponovo potvrdili svoju podršku Dejtonskom sporazumu "i nedvosmislenu opredijeljenost za teritorijalni integritet i osnovnu strukturu BiH kao jedinstvene, suverene države koja se sastoji od dva entiteta koji nemaju pravo otcjepljenja".
"Jasno su rekli da neće tolerisati nikakvo kršenje Opšteg okvira mirovnog sporazuma, uključujući, ali ne ograničavajući se na, pokušaje otcjepljenja. Mi čvrsto stojimo iza tih izjava", ističe se u saopštenju.
Incko: Osporavanje odluke uticalo bi na stabilnost
Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko pozvao je sve strane da ispoštuju odluke koje je danas donio Ustavni sud BiH, a vlasti u Republici Srpskoj da se uzdrže od sprovođenja referenduma koji nema zakonske osnove i kojim bi se direktno prekršila odluka Suda.
"Kao konačni autoritet za provođenje civilnih aspekata Mirovnog sporazuma, visoki predstavnik ponavlja da je Ustavni sud temelj Aneksa 4. Mirovnog sporazuma, i od ključne važnosti za njegovo provođenje. Osporavanje njegovih nadležnosti održavanjem referenduma preodstavljalo bi direktno i ozbiljno kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, što bi imalo uticaj na stabilnost zemlje", saopšteno je iz OHR-a.
OHR ocjenjuje da "ovdje više nije riječ o praznicima Republike Srpske nego o direktnom osporavanju pravosuđa BiH".
U saopštenju se ističe da se odluke koje je donio Ustavni sud BiH moraju poštovati i da je nadležnost Suda jasno utvrđena u Aneksu 4. Dejtonskog mirovnog sporazuma, prema kojem u jurisdikciju ovog suda spada rješavanje sporova između različitih nivoa vlasti.
"U tu svrhu, Sud je danas donio teške odluke da ne prihvati zahtjev Narodne skupštine Republike Srpske za preispitivanje prethodne odluke Suda o Zakonu o praznicima te da obustavi primjenu odluke o referendumu koju je usvojila Narodna skupština, sve dok ne donese odluku o njenoj ustavnosti. Današnje odluke još jednom pokazuju koliko je važna uloga ovog suda za poštivanje Ustava", navodi se u saopštenju.
Ustavni sud BiH danas je odbio apelaciju Narodne skupštine Republike Srpske za preispitivanje odluke ovog suda kojom je Dan Srpske - 9. januar proglašen neustavim.
Razmatrajući zahtjev predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića u vezi sa odlukom o održavanju referenduma u Republici Srpskoj o Danu Republike, Ustavni sud usvojio je privremenu mjeru kojom se privremeno obustavlja odluka Narodne skupštine Republike Srpske.