Ustavni sud BiH odbio apelaciju Narodne skupštine RS za preispitivanje odluke o neustavnosti Dana Srpske, a potom i zabranio održavanje referenduma o ovom pitanju.
Ustavni sud BiH danas je u Sarajevu odbio apelaciju Narodne skupštine Republike Srpske za preispitivanje odluke ovog suda kojom je Dan Srpske – 9. januar proglašen neustavim.
U obrazloženju odluke navedeno je da je, prema Pravilima Ustavnog suda, uslov za usvajanje zahtjeva za preispitivanje odluke Ustavnog suda postojanje, odnosno otkrivanje činjenice koja bi po svojoj prirodi mogla uticati na ishod spora i koja, kad je odluka bila donesena, nije bila poznata.
Ocjenjujući da Narodna skupština Republike Srpske u svom zahtjevu za preispitivanje nije prezentovala nikakve nove činjenice koje bi mogle uticati na drugačiju odluku Ustavnoga suda u ovom slučaju, Ustavni sud je zaključio da ne postoje opravdani razlozi za usvajanje zahtjeva za preispitivanje njegove Odluke od 26. novembra prošle godine, zbog čega je odbio zahtjev Narodne skupštine.
"Odlučujući o zahtjevu za preispitivanje, Ustavni sud je utvrdio da je u pobijanoj Odluci dao obrazloženje svih okolnosti na koje Narodna skupština Republike Srpske ponovno ukazuje u zahtjevu za preispitivanje", dodaje se u saopštenju Suda.
Privremeno zabranjeno održavanje referenduma
Ustavni sud je danas usvojio privremenu mjeru kojom se privremeno obustavlja Odluka Narodne skupštine Republike Srpske o raspisivanju republičkog referenduma.
Ovu odluku Sud je donio razmatrajući zahtjeve za donošenje privremene mjere koje su podnijeli predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, te predstavnici bošnjačkih političkih stranaka u parlamentima BiH i Federacije BiH, a kojima je traženo obustavljanje primjene Odluke Narodne skupštine Republike Srpske o raspisivanju referenduma o Danu Republike Srpske.
Ustavni sud je, navodi se u saopštenju, konstatovao da u ovoj fazi postupka postoji dovoljno razloga koji ukazuju na to da bi provođenje referenduma, prije nego što Sud odluči o zahtjevima koji su podneseni u konkretnom slučaju, imalo ozbiljne i neotklonjive štetne posljedice, najprije za izvršenje odluke ove pravosudne institucije o ocjeni ustavnosti određenih odredaba Zakona o praznicima Republike Srpske.
Ističući da Narodna skupština Republike Srpske nije pobila navode podnosilaca zahtjeva da su aktivnosti na organizaciji i provođenju referenduma u toku, Ustavni sud ocijenio je da sve to može imati vrlo negativne posljedice za izvršenje njegove Odluke u vezi sa Danom Republike Srpske.
"Ustavni sud je uvjeren da je, u smislu člana 64. stav (1) Pravila Ustavnog suda, u interesu svih strana u ovom postupku zaštita ustavnog poretka i stabilnosti BiH, te nesmetan rad Ustavnog suda u konkretnome slučaju. Ustavni sud je uvjeren da privremena obustava primjene Odluke o referendumu – do donošenja konačne odluke o postavljenim zahtjevima, nije u suprotnosti sa navedenim interesima, već im direktno doprinosi", zaključuje se u saopštenju.
Sjednici Ustavnog suda BiH danas je prisustvovalo svih njegovih devet članova – šest domaćih i troje stranih sudija.
Narodna skupština Republike Srpske podnijela je u novembru prošle godine Ustavnom sudu BiH zahtjev za reviziju odluke o Danu Republike Srpske.
Narodna skupština Republike Srpske donijela je ranije odluku da raspiše referendum na kojem bi narod odlučio da li prihvata odluku Ustavnog suda BiH o ukidanju Dana Republike – 9. januara.
“Republika Srpska nastaviće da slavi Dan Republike – 9. januar u skladu sa Zakonom o praznicima Srpske, koji u sebi ne sadrži elemente diskriminacije, ne ugrožava nacionalni i vjerski identitet i ravnopravnost nijednog od tri konstitutivna naroda, i u potpunosti odgovara univerzalnim vrijednostima i evropskim tekovinama”, navodi se u zajedničkoj izjavi koju su u novembru prošle godine potpisali zvaničnici iz Srpske.