Na stranim ratištima trenutno se nalazi 115 državljana BiH, a do sada ih je poginulo ukupno 65 od čega dvije žene, dok ih se 46 vratilo i prema tvrdnjama domaćih bezbjednjaka - pod stalnim su nadzorom.
Takođe, trenutno je raspisano 36 potjernica za osobama koje nisu dostupne organima BiH, a do sada je u sklopu terorističkih organizacija na sirijko-iračkom ratištu učestvovalo ukupno 226 osoba koje imaju državljanstvo BiH.
Ovo su podaci koje su međusobno razmijenili predstavnici policijskih, pravosudnih i obavještajnih agencija u BiH, te zakonodavne i izvršne vlasti, ali i predstavnici Srbije, tokom panela koji se danas održava u Banjoj Luci.
Predstavnici Srbije su, kako saznajemo, iznijeli podatak da je na stranim ratištima bilo 28 državljana Srbije, te da ih se desetoro vratilo u Evropu, kao i da ovi podaci ne obuhvataju osobe sa Kosova, kao i maloljetnike.
U zvaničnom dijelu obraćanja, u pauzi panela, ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić je kazao da su svi povratnici u BiH sa stranih ratišta pod stalnim nadzorom bh. organa.
"U toku su njihove bezbjednosne provjere, ili procesuiranje i svaki je u određenoj vrsti procesa i u toku je nad njim obrada, pretresi lokacija gdje borave, a izuzet je i dio stvari koje mogu poslužiti za rasvjetljavanje ovog krivičnog djela", rekao je Mektić.
On je naveo da se o terorizmu u BiH mora govoriti transparentno i da se ništa ne smije kriti, ali je i osudio špekulativne podatke nekih, kako ih je Mektić nazvao, “kvazieksperata” o navodnim brojkama odlazaka naših državljana na strana ratišta.
Vršilac dužnosti direktora Policije Srbije Vladimir Rebić je istakao da se razmjena informacija između BiH i Srbije odvija preko Interpola ali i direktnom komunikacijom nadležnih službi. Iznio je podatak da su dvije zemlje u zadnje tri godine razmijenile oko 8.500 raznih infromacija vezanih za različitta krivična djela.
Takođe precizirao je da su u Srbiji uhapšena 42 lica po potjernici BiH, a u BiH 27 osoba po potjernici Srbije.
"Ovo jasno pokazuje da se kriminalcima u obje države ne isplati činjenje krivičnih djela I sakrivanje u drugoj državi", podvukao je Rebić.
Predsjednik Odbora za bezbjednost NSRS Milanko Mijajilica je napomenuo da problem terorizma ne treba gurati pod tepih, te najavio izmjene zakonodavnog okvira kada je u pitanju borba protiv terorizma.
Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač je istakao su do sada terorističe aktivnosti u BiH kao i u Evropi, uglavnom vezane za vehabijsko-selefijski pokret.
"Svi teroristički akti su vezani upravo za njih", istakao je Lukač, te podvukao značaj preventivnih aktivnosti.