Kancelarija disciplinskog tužioca podnijela je disciplinsku tužbu protiv sudije Suda BiH Branka Perića zbog disciplinskih prekršaja, potvrdila je portparol Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Marijana Popović.
Popovićeva je navela da se činjenični navodi iz tužbe, koja je podnesena u februaru, odnose na Perićeve medijske istupe, ali nije rekla ko je dostavio pritužbe.
Ona je rekla da je tužba zbog disciplinskih prekršaja iz Člana 56. tačke 15 i 23 Zakona o VSTS BiH podnesena nakon istrage primljenih pritužbi, kao i pritužbe koju je disciplinski tužilac formirao po službenoj dužnosti.
Popovićeva je navela da je tačkom 15 predviđeno da se zaposleni u Sudu BiH suzdrže od davanja bilo kakvih komentara dok predmet ne bude riješen na sudu da ne bi ometali ili štetili pravičnom postupku ili suđenju.
Ona je dodala da se u tački 23 Zakona o VSTS BiH navodi da bilo kakvo drugo ponašanje predstavlja ozbiljno kršenje službene dužnosti ili dovodi u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet sudstva.
Birn je ranije danas javio da je tužba protiv Perića podnesena na osnovu istrage pritužbi koju je disciplinskom tužiocu podnijelo "Udruženje žrtava i svjedoka genocida u BiH".
Disciplinski tužilac je sproveo istragu i utvrdio da postoji dovoljno dokaza da je Perić počinio povredu dužnosti.
Ovo udruženje Perića je prijavilo zbog njegovih medijskih istupa u "Nezavisnim novinama" u februaru 2015. godine u kojima je javno pozivao na optuživanje generala takozvane Armije BiH u čijoj su zoni odgovornosti počinjeni zločini nad srpskim civilima.
"Perić je direktno subjektivno, pristrasno i neprofesionalno kršeći osnovne principe pravosudne profesije pozivao na optuženje generala Armije BiH čime diskredituje i omalovažava institucije Tužilaštva i Suda BiH, te sugeriše šta bi Tužilaštvo BiH trebalo da radi", navedeno je u prijavi Udruženja.
Perić je u kolumni "Nezavisnim novinama" naveo da bi bilo ohrabrujuće za politiku i pravosuđe da se umjesto potpredsjednika Federacije BiH Mirsada Kebe u javnosti pojavio tužilac koji je potpisao optužnicu protiv generala takozvane Armije BiH u čijoj su zoni ratne odgovornosti počinjeni zločini nad srpskim civilima.
On je istakao da u Sarajevu nema političke volje da se sudi komandantima takozvanim Armije BiH, kao i da su danas na vlasti politike koje su dovele mudžahedine i koje su im davale političku podršku.
Kebo je krajem 2014. godine podnio krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH zbog sumnje o počinjenom ratnom zločinu nad civilima srpske nacionalnosti u mjestu Vozuća, opština Zavidovići, protiv tadašnjeg komandanta Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakiba Mahmuljina i načelnika Centra službi bezbjednosti Zenica Šefika DŽaferovića.
Prijava protiv DŽaferovića je odbačena, dok se u Sudu BiH trenutno sudi Mahmuljinu.
Optužnica protiv Mahmuljina potvrđena je krajem decembra 2015. godine za zločine koji su počinili pripadnici odreda "El mudžahedin" u Vozući, a koje on nije spriječio, niti je kaznio počinioce.