• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sporne hrane za bebe nema na tržištu BiH

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

Vijest da je u bebi hrani francuskog proizvođača “Laktalis” pronađena salmonela uzdrmala je region. U inspektoratu RS kažu da te bebi hrane na našem tržištu nema.

Jedna od zemalja koja se nalazi na spisku na koje se odnosi odredba o zabrani prodaje i povlačenja ove hrane sa tržišta je i Srbija, ali u građani BiH mogu odahnuti. Sporna bebi hrana se kod nas ne nalazi u prodaji.

“Prema pisanoj izjavi kompanije „Laktalis“ BiH, sporni proizvodi nisu distribuisani na tržište Bosne i Hercegovine. Iako se Bosna i Hercegovina ne nalazi na listi zemalja u koje su distribuisani proizvodi, nadležna inspekcija će u kontrolama spoljnotrgovinskog prometa prilikom uvoza hrane, vršiti pojačan preventivni nadzor dječije hrane”, rekla je za MONDO Dušanka Makivić, portparol Inspektorata RS.

Iz Inspektorata ističu da se kao i svaka druga hrana i dječija kontroliše prilikom uvoza. Svaku pošiljku hrane koja se uvozi u Republiku Srpsku mora pratiti potrebna dokumentacija, a inspekcija za hranu pored provjere prateće dokumetacije vrši i organoleprički pregled pošiljke i uzorkovanje proizvoda za laboratorijske analize, na principu procjene rizika. Na osnovu procjene rizika izrađuje se operativni plan uzorkovanja, kojim se identifikuju potencijalne nepravilnosti kod različitih vrsta proizvoda, te se analizama zahtijeva ispitivanje upravo tih parametara.

“Kod dječije hrane ispituje se sadržaj teških metala, mikotoksina, konzervansa, bjelančevina, ugljenih hidrata, identifikacija boje, mikrobiološka i zdravstvena ispravnost i drugo. Za devet mjeseci ove godine inspekcija za hranu je prilikom uvoza pregledala 203 pošiljke dječije hrane od kojih su za laboratorijske analize uzeta 133 uzoraka. Rezultatima analiza potvrđeno je da svi ispitivani uzorci ispunjavaju propisane parametre kvaliteta i zdravstvene ispravnosti”, naglasila je Makivićeva.

Portparol "Laktalisa" Mišel Nale izjavio je da postoji mogućnost da je "skoro 7.000 tona proizvoda" zaraženo, ali da kompanija ne može sa sigurnošću da kaže koliko je ostalo na tržištu, potrošeno ili je u zalihama. 

Osim Srbije, na spisku se nalaze Kina, Tajvan, Pakistan, Avganistan, Irak, Maroko, Liban, Sudan, Rumunija, Gruzija, Grčka, Haiti, Kolumbija i Peru, prenose beogradski mediji. 

Odluku o povlačenju proizvoda sa tržišta saopštila je juče francuska Agencija za zaštitu potrošača zbog bojazni da je zaražen salmonelom nakon što se u Francuskoj razboljelo 26 djece. 

Jedan od najvećih proizvođača mliječnih proizvoda, mlijeko za bebe prodaje u paketima od 350 do 950 grama. 

Pratite MONDO na Facebooku, Twiteru ili Instagramu!

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE