Generalni štrajk može spriječiti jedino povećanje plata, a pregovori sa nadležnima će ga samo odložiti, poručili medicinari Srpske.
Generalni štrajk koji je Savez strukovnih sindikata medicinskih radnika najavio prošle sedmice biće održan čim budu izvršene sve pripreme i ispunjeni svi uslovi iz Zakona o štrajku. Objasnili su i razloge - plate upola manje nego u Federaciji BiH, četvrtina radnika zdravstva napustila državu.
„Doktori medicine i svi zdravstveni radnici u RS nemaju uslova, kadrove ni materijala za rad, a zdravstveni sistem u ovom entitetu opstaje isključivo na njihovom herojstvu i požrtvovanosti“, kazao je Miodrag Femić, predsjednik ovog sindikata.
Nisu precizirali datum kada će štrajk biti održan, ali su naglasili da će ispoštovati sve iz Zakona o štrajku, kao i da još postoji mogućnost da se štrajkačke pripreme zaustave „ukoliko bude razuma u Vladi RS“.
Zahtijevaju povećanje plata za 25 posto, a istakli su da su im zarade od 2009. godine ukupno umanjene za oko 52 odsto. Njihov zahtjev podržala je i Komora doktora medicine Srpske.
„Zdravstveni radnici više nisu u stanju da pruže kompletnu zdravstvenu uslugu po zakonu, jer nemamo sredstava, a nema ni zdravstvenih radnika jer sve što valja, odlazi. Nema materijala ni uslova za rad. Medicinski radnici nisu krivi za ono što se dešava. Ovaj sistem opstaje na, da tako kažem, mazohizmu zdravstvenih radnika koji poturaju leđa i gdje treba i gdje ne treba“, ističe Femić.
Kao „okidač“ za njihove aktivnosti oko organizacije štrajka navode razlike u platama u zdravstvu u Federaciji BiH i RS. Femić je istakao da su podaci poražavajući.
„Na primjer, doktor medicine u Kantonu Sarajevo ima osnovnu platu 1.764 KM, a u RS 1.215 KM sa toplim obrokom i regresom. Specijalista u FBiH ima 2.229 KM, a u RS 1.381 KM, dok medicinska sestra sa srednjom stručnom spremom u FBiH ima osnovnu platu 1.000 KM, a u RS 436 KM", tvrdi Femić dodajući da su i preporuke MMF-a da plate zdravstvenih radnika budu na zadovoljavajućem nivou što one trenutno nisu.
Pokazani su i obračuni plata prema kojima je vidljivo da medicinska sestra u FBiH sa dežurstvima i ostalim, mjesečno zaradi i do 1.600 KM, a sestra u RS po istom osnovu oko 650 KM.
Ranko Palačković iz Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara naglasio je da medicinske sestre u RS rade ono što u evropskim zemljama rade ljekari.
„Još jednom apelujemo na socijalni dijalog sa Vladom RS i ministarstvom zdravlja RS“, dodao je Palačković.
Predstavnici sindikata istakli su na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci brojne nepravilnosti i nedostatke zdravstvenog sistema Srpske što je kako kažu samo dodatni razlog za štrajk.
Najavljeno je i da će u naredna tri mjeseca podnijeti više krivičnih prijava zbog utaje poreza na isplaćene plate radnika u zdravstvu, povrede osnovnih prava vezanih uz isplate plate, kao i povrede prava na sindikalno organizovanje, ali i da će podnijeti apelaciju Ustavnom sudu RS za ocjenu ustavnosti Zakona o platama.