Gradska uprava Banjaluka oglasila se saopštenjem povodom štrajka upozorenja u preduzeću Toplana A.D.
U cjelosti i bez intervencija prenosimo saopštenje Gradske uprave:
"Grad Banjaluka, kao osnivač i vlasnik Toplane a.d, vodi i dalje će voditi odgovornu politiku kako prema radnicima ovog preduzeća, tako i prema građanima Banjaluke kojima smo dužni da obezbjedimo stabilno snabdijevanje toplotnom energijom.
Isto tako, Grad Banjaluka odgovoran je da zaštiti javne finansije i da ne dozvoli situaciju da njegova javna preduzeća gomilaju milionske gubitke, računajući, primarno, na interese svih naših sugrađana.
Kao osnivač i vlasnik Toplane a.d, u proteklih godinu dana Grad je preduzeo ogromne napore da riješi decenijski problem daljinskog grijanja u Banjaluci, i to je, kao što je našim sugrađanima dobro poznato, osnovni razlog zašto je i pokrenut projekat izgradnje nove toplane na bio masu – dakle kako bismo prešli na jeftiniji i ekološki prihvatljiviji energent i, istovremeno, naše sugrađane riješili ogromnog finansijskog balasta koji ostaje iza „stare“ Toplane.
Prema evidencijama Toplane a.d, ovo preduzeće trenutno ima 134 zaposlena radnika, s tim da će novoosnovano preduzeće – Eko toplane, u kojem je Grad suvlasnik, zapošljavati oko 60 radnika. Najveći dio tih radnika preći će upravo iz Toplane a.d, i to, kako smo informisani, pod identičnim finansijskim uslovima kao što je to i do sada bio slučaj.
Radnici Toplane: Tražimo sastanak s Radojičićem
Istovremeno, 26 radnika Toplane a.d. ispunjava neki od uslova za odlazak u penziju, tako da će ti zaposleni biti rješavani na taj način. Takođe, „stara“ Toplane, koja ostaje u funkciji kao rezervni kapacitet, zadržaće 15 do 20 radnika Toplane a.d.
Pritom, napominjemo da je tehnološki višak – koji će, po trenutnim podacima, čini oko 30 radnika – uglavnom spadaju u kategoriju administrativnih radnika.
Sa svoje strane, Toplana a.d. je, u saradnji sa sindikatom, pripremila plan i program otpuštanja tih radnika, prema kojim će biti ispunjene sve zakonske obaveze, pa i više od toga. U tom smislu, preduzimamo sve što je u našoj moći da broj otpuštenih radnika bude što manji.
Razumijemo nezadovoljstvo dijela radnika koji će u ovom procesu ostati bez posla i u tom kontekstu gledamo na današnji štrajk upozorenja. Međutim, napominjemo, isto tako, da Grad, kao osnivač i vlasnik Toplane a.d, mora voditi računa o stanju javnih finansija i zaštite interesa svih građana Banjaluke.
Pritom, javnosti treba biti poznato da su Eko toplane još uvijek u probnom režimu rada i da proces zapošljavanja nije okončan, nego će, naprotiv, trajati i u narednom periodu, sve dok se u potpunosti ne okonča proces tranzicije.
U tehničkom smislu, u funkciji je osam od ukupno 10 kotlova na bio masu Eko toplane, instalisanog kapaciteta od 49 megavat časova. Zavisno od tehničkih preduslova, preostali kotlovi biće puštani u funkciju u narednim danima.
Poslije puštanja u rad cjelokupnog kapaciteta, postrojenja „stare“ Toplane neće biti korištena u sistemu daljinskog grijanja. Ta postrojenja će, kako je to prvobitno i planirano, služiti isključivo kao rezervna varijanta, koja bi se uključivala u sistem samo u slučajevima ekstremnih hladnoća".