Načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a RS Siniša Kostrešević kazao je danas tokom ispitivanja na Anketnom odboru NSRS da „još nije utvrđeno gdje su nastale povrede“ na tijelu tragično stradalog Davida Dragičevića (21).
Radi se o povredama koje su okarakterisane kao zaživotne.
Na pitanje da li je utvrđeno ko mu je nanio povrede, Kostrešević je kazao: ''da znamo, bio bi uhapšen''.
On je danas naglasio da ne može sa „da ili ne“ odgovoriti na pitanje da li je David bio u kući u ulici Velibora Janjetovića Janje 11 u naselju Lauš, a u kojoj živi porodica Rađen i koja je opljačkana u noći 18. marta. Policija je prvobitno za to sumnjičila Davida jer su prilikom pronalska njegovog tijela kod njega nađeni određeni predmeti i novac iz te kuće.
"Ne mogu odgovoriti na pitanje sa „da ili ne“. To je pitanje za tužioca. Ipak, javnosti je poznato i sa sjednice NSRS, da je u određenom procentu, od 80 odsto, potvrđeno da je on osoba koja dolazi na lokaciju i ulazi u dvorište", istakao je Kostrešević, a naveo je i da je David doveden u vezu sa ovom krađom prije pronalaska tijela.
On je naveo i da je „moguće i da postoji prostor“ da se Davidu podmetnu ukradeni predmeti prije nego što je policija došla na uviđaj.
Na pitanje koji je „posljednji snimak na kojem se sa stopostotnom sigurnošću može nepobitno tvrditi da je tu bio David Dragičević“, Kostrešević je istakao da je to snimak sa banjalučke „Optike Ray“.
Kazao je i kako je u ovom slučaju angažovan strani stručnjak Gregor Kovač iz Slovenije za prepoznavanje lica, jer u BiH „nema stručnjaka tog ranga“.
"Taj nalaz je dokaz u postupku. Mjere se kreću od minus četiri do plus četiri, a u ovom slučaju on je na plus dva, što odgovara procentu od oko 80 odsto", istakao je Kostrešević.
Kazao je i kako su na svim snimcima koji su izuzeti u ovom predmetu, identifikovana sva lica koja se nesporno vide te kobne noći, ali da nisu svi oni „koji se djelimično vide“.
Govorio je i o informacijama o tuči kod banjalučke Metalske škole, i dodao da je postojala prijava i „izjava jedne žene“ o tuči, ali da “zvanična prijava nije postojala i nije se moglo utvrditi da se ta tuča desila“.
On nije konkretno odgovarao na pitanja o kvalifikaciji ovog slučaja, naveo je da je krajnja odluka na tužiocu, a precizirao je i da je u izvještaju koji je predat tužilaštvu, navedeno da se radi o „smrti Davida Dragičevića“, i da nije navedeno „zadesna smrt“.
Objasnio je da je Uprava na čijem je čelu, zvanično 19. aprila, donošenjem naredbe ministra, uključena u slučaj.
Zatim je nabrojao da su od tada uslijedili sastanci sa ocem Davorom Dragičevićem, a da je Specijalna antiteroristička jedinica je pregledala i snimala tok Crkvene do ulaska u Vrbas, a da bi se vidjelo da li imaju „određene prepreke“, jer su postojale informacije da imaju prepreke i da tijelo ne može proći.
Uslijedilo je i vještačenje DNK profila, medicinsko vještačenje odjeće, analiza svih poziva na 122 u toku kobne noći i drugo.
Kostrešević je kazao i da „nije imao pritisaka“ u svom dosadašnjem radu.