• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kakvu BiH žele selefije osuđene za terorizam?

Autori mondo.ba Autori Nebojša Šatara

Dvadesetak ljubitelja pisane riječi prisustvovalo je promociji drugog dijela publikacije Srđana Puhala "Selefije u BiH" u Banjaluci.

 Srđan Puhalo, promocija publikacije "Selefije u BiH 2" u Banjaluci Izvor: MONDO/Nebojša Šatara

Nakon objavljivanja prvog dijela pubikacije u kojoj je banjalučki psiholog ustvrdio da mediji u Bosni i Hercegovini "pumpaju" strah kod običnih građana kad su u pitanju vehabije ili prema njihovom diskursu, "selefije" nerijetko bez ikakvog dokaza, uslijedile su salve kritika po društvenim mrežama i tzv. mejnstrim medijima.

"Govorili su da sam plaćenik arapskih zemalja, lobista Islamske države i slično", uz osmijeh je Puhalo počeo promociju, koja je zbog pokvarenog klima uređaja pomalo ličila na besplatnu saunu iako su se organizatori potrudili da barem flašicama vode i papirnim maramicama ublaže nesnosnu vrućinu.

Puhalo: Mediji pumpaju strah građana od vehabija

Prema njegovim riječima, drugi dio "Selefija u BiH" bavi se "tamnijom" stranom ovog pokreta, njihovim aspektima ličnosti poput narcizma, makijavelizma, psihopatije, sadizma i slično na 317 ispitanika selefija, ali opet metodologija je opet bila isključivo "ljudska".

"U publikaciji sam takođe uporedio i sklonost ka antisocijalnom ponašanju između selefija koji se nalaze u zatvoru zbog terorizma ili odlaska na ratište u Siriju i Irak i onih selefija koji su ostali u BiH", istakao je Puhalo i dodao da se trudio da napravi distinkciju između pojmova radikal i ekstremista, jer "radikalno" po sebi ne mora da bude loše.

Puhalo se u publikaciji ponovo bavio i odnosnom izvještavanja u TV dnevnicima i portalima o ovom pokretu, gdje je izveo zaključak da se najveći broj negativnih objava o selefijama dogodio na Radio-televiziji Republike Srpske. Takođe, napravio je i analizu šta selefije čitaju na internetu, šta najviše komentarišu i lajkuju i kakve sadržaje i portale prate.

"To su uglavnom sajtovi i vijesti koji muslimane prikazuju kao heroje i kao žrtve", podvukao je psiholog iz Banjaluke.

Najinteresantniji dio Puholovog izlaganja, razumljivo, bili su njegovi utisci razgovora sa osuđenim pripadnicima selefijskog pokreta za terorizam i odlazak na inostrana ratišta, koji svoje kazne služe u Zenici.

"Od 10 selefija, sedmorica su pristala na intervju, što je jako iznenadilo zatvorske čuvare, koji nisu mogli da vjeruju da će uopšte pristati sa se vide sa mnom. Ispočetka su bili poprilično nepovjerljivi jer im je nepojmljivo da neko 'iz čiste radoznalosti' ovo radi".

Izvor: MONDO/Nebojša Šatara

"O svom boravku u Siriji nerado govore, ali interesantno je da su po povratku u BiH još veći kritičari Asadovog režima 'jer nema milosti prema civilima', razočarani su zbog muslimanskog nejedinstva njegovih protivnika, ali i opravdavali kažnjavanja, čak i ubistva građana koji nisu živjeli u skladu sa pravilima teritorije pod kontrolom Asadovih protivnika. I sada najveći broj ispitanika smatra da je dobro i ispravno postupio što je išao u Siriju, a dva od četiri su istakla da bi ponovo otišli".

Puhalo je naglasio da su dvojaki odgovori osuđenika, šta će učiniti poslije izlaska iz zatvora.

"Jedni kažu da će nastaviti da žive svoje živote sa porodicama i kloniće se svakog javnog angažmana, a pogotovo ratovanja, dok drugi naglašavaju da je sve to u Alahovim rukama i da će biti kako Svevišnji odredi. Po njima idealno društveno uređenje je Islamska država, ali ne ova današnja, već uređena po šerijatskim pravilima i to se nikad neće promijeniti".

Svih 317 ispitanika, uključujući i zatvorenike su kao najvažniji životni cilj istakli "život bez grijeha" i "pomaganje drugim ljudima", ali se gnušaju bilo kakvih uslovno rečeno zapadnih vrijednosti poput hedonizma, društvenog uspjeha ili popularnosti.

U svakom slučaju, ma koliko svako istraživanje ima nedostataka jer je ograničeno novcem, vremenom i samom prirodom istraživanja, što je i sam banjalučki psiholog priznao, jako su važna i neuporedivo veća od onog što čini država BiH i njene institucije po ovom pitanju.

"Ti ljudi su tu, oni žive pored nas i neće otići. Država osim represije ne nudi ništa", zaključio je Puhalo.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE