Stanovnici svih većih gradova širom Balkana suočeni su sa zabrinjavajuće visokom stepenom zagađenja vazduha što smanjuje njihov životni vek, navodi se u izveštaju UN.
Kao osnovni razlog zagađenja navodi se to da region i dalje umnogome zavisi od uglja za stvaranje električne energije.
Izveštaj UN programa za ekologiju zasnovan je na podacima dobijenim iz 18 gradova i pripremljen je u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom i institucijama zaduženim za kvalitet vazduha u Srbiji, BiH, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i u Albaniji.
U izveštaju se ističe da su ljudi u regionu izloženi najvećoj koncentraciji zagađenog vazduha u Evropi koja je do petostruko veća od nivoa u EU.
Prema navodima u izveštaju, najveći uzrok zagađenja na Balkanu je nedostatak pristupa obnovljivoj energiji.
Borba za vazduh: Šta preduzeti u Srbiji?(FOTO)
Petnaest aktivnih eleketrana na ugalj, od kojih su neke zastarele, u pet zapadnobalkanskih zemalja ispuštaju znatne količine sumpor dioksida, azotnog oksida, prašine ili sitnih čestica u vazduh, piše u izveštaju.
Takođe čak 88 odsto od 7,3 miliona zgrada u tom regionu koriste decentralizovane sisteme grejanja koji neefikasno koriste energiju.
Izveštaj navodi da je u 18 analiziranih gradova zagađenje vazduha uzrok znatnog broja prevremenih smrti.
"Zagađenje vazduha u gradovima Zapadnog Balkana izaziva između 15 odsto i 19 odsto ukupnog broja smrtnih slučajeva i smanjuje životni vek za između 1,1, 1,3 godine", navodi se u izveštaju.
U posmatranim balkanskim gradovima dnevna ograničenja izloženosti česticama čađi ili druge materije ili PM10, prekoračena su između 120 i 180 dana godišnje. To je mnogo više od dozvoljenog prema nacionalnim i EU normama, koji ograničavaju na 35 broj takvih dana.