Američki naučnici, učesnici projekta "Nauka i globalna bezbednost“ sa Univerziteta Prinston razradili su simulaciju nuklearnog rata između SAD i Rusije.
Prema njihovom scenariju, u prvim satima sukoba moglo bi da pogine ili bude ranjeno više od 90 miliona ljudi, prenosi "Sputnjik."
Autor simulacije Alek Gleser objavio je na sajtu Youtube i zvaničnom sajtu projekta video u trajanju od četiri minuta pod nazivom "Plan A", na kome je prikazan model nuklearne konfrontacije između SAD i Rusije.
Prema scenariju, sukob započinje sa primenom konvencionalnog naoružanja, ali Rusija zatim izvodi nuklearni napad na pograničnoj teritoriji Nemačke i Poljske, kako bi obuzdala snage SAD i NATO-a u Evropi. Nakon toga, kao odgovor na to NATO koristi nuklearno oružje u napadu na Kalinjingradsku oblast. Prema objavljenom scenariju, kao rezultat svega konflikt prerasta u taktički nuklearni rat na teritoriji Evrope, a zatim se širi i na teritorije SAD i Rusije.
"SGS je razradio simulaciju verovatne eskalacije ratnih dejstava između SAD i Rusije. Pritom su uzeti u obzir realni položaji nuklearnih snaga, ciljeva, kao i broj smrtnih slučajeva. Prema procenama, u prvih nekoliko sati konflikta biće ubijeno i ranjeno više od 90 miliona ljudi“, navodi se na sajtu projekta.
Autori simulacije tvrde da je projekat motivisan potrebom da se istaknu potencijalno katastrofalne posledice od nuklearnog rata između SAD i Rusije.
Ranije je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov izjavio da neodgovorni koraci administracije predsednika SAD Donalda Trampa povećavaju rizik od nuklearnog sukoba i da je Moskva primorana da reaguje na to.