• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bankomati u Njemačkoj odlaze u zaborav: Uveden novi način podizanja gotovine

Autor Aleksandra Virijević

U Njemačkoj se gotovina sve manje podiže na bankomatima.

 Bankomati u Njemačkoj podizanje gotovine Izvor: Shutterstock.com/ViDI Studio

Podizanje gotovine tokom kupovine postaje sve popularnije među potrošačima u Njemačkoj. Ukupan obim gotovinskih plaćanjaprošle godine porastao je za dobrih 20 posto, odnosno na 12,31 milijardu evra, prenosi nemačka novinska agencija.

Novo plaćanje funkcioniše tako što kupac plaća karticom na kasi i onda može da zahtjeva iznos koji mu je potreban u gotovini. Iznos se dodaje na fiskalni račun i skida sa bankovnog računa potrošača, prenosi časopis Feniks. Maksimalni iznos koji se može podići je najčešće 200 evra. Podatke je u sredu izneo Institut za istraživanje tržišta EHI.

"To je zgodno za kupce jer štede dodatni odlazak do bankomata. Potražnja raste i zbog sve manjeg broja bankomata", rekao je autor studije Horst Ruter.

Maloprodajne kompanije koje to praktikuju, uključujući maloprodajne lance hrane Reva i Edeka, apoteke kao što su DM i Rosman i neke prodavnice građevinskog materijala i alata, vraćaju kupcima više od 13 posto zarađenog novca, pokazalo je istraživanje.

Sa sve učestalošću ovog načina pristupa gotovini, rastu i naknade koje kompanije moraju da plaćaju bankama. Prema podacima EHI, oni iznose između 0,1 i 0,2 posto iznosa koji se plaća po transakciji. Po ovom osnovu, maloprodajni subjekti su prošle godine platili 17,23 miliona evra, što je za 25,7 odsto više nego 2022. godine.

(N1/Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE