• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Brod "prokletih" nije smio da pristane! Očajni kapetan htio da potopi brod

Autor Dragana Božić

U predvorju Drugog svjetskog rata 1939. jedan brod pokušao je da pristane na obale Amerike. Za to je dobio zabranu… prvo od Kube, pa Sjedinjenih Američkih Država, a na kraju i od Kanade. Problem? Na brodu je bilo 907 Jevreja koji su tražili spas od Holokausta.

 Brod "prokletih" nije smio da pristane! Očajni kapetan htio da potopi brod Izvor: YouTube/Printscreen/ CBC News: The National

Šest mjeseci nakon Kristalne noći (prvog velikog pogroma Jevreja u Njemačkoj 9. novembra 1938.) iz njemačke luke u Hamburgu isplovio je "Sent Luis". Brod koji se upitio za Kubu prevozio je 937 putnika, od kojih su većina bili jevrejske izbjeglice koje su pokušavale da se spasu od nacističkog progona u Njemačkoj koji tek što je započeo.

Ipak, pronaći "sigurnu luku" za ove ljude pokazalo se daleko težim nego što je to iko očekivao…

Kapetan "Sent Luisa", Nemac Gustav Šroder, se sa poštovanjem ophodio prema svojim putnicima. Na brodu je bilo dozvoljeno služenje jevrejskih religijskih obreda, organizovane su igranke, a Jevreji kojima je to godinama već bilo zabranjeno u Njemačkoj, mogli su da posjećuju i bazen na brodu. Šroder je porodice uzeo u zaštitu čak i nakon što su se pojedini članovi posade pobunili da "neće da služe Jevreje".

A onda su stvari postale još komplikovanije. Brod "Sent Luis" stigao je do obala Kube samo da bi mu bilo zabranjeno da tamo iskrca putnike kojima su vize poništene retroaktivno. U zemlju je ušlo samo 29 putnika - 22 su bili Jevreji koji su imali važeće vize za Sjedinjene Države, četiri su bili španski državljani, a dva kubanski državljani. Posljednji je primljen očajni putnik koji je pokušao samoubistvo, pa mu je dozvoljena hospitalizacija u Havani.

Nemajući kud, kapetan je sa 907 preostalih putnika (jedan je umro tokom puta) nastavio ka Americi. Danima je kružio oko Floride, ali je Jevrejima zabranjen ulazak i u tu državu, a isto je nešto kasnije ponovila i Kanada. U osvit Drugog svjetskog rata sve ove zemlje su strogo kontrolisale broj Jevreja koji ulazi u zemlju i faktički je bilo nemoguće dobiti vizu, a kako se ispostavilo, ni azil.

Kapetan Šroder se zakleo putnicima da će im pronaći "sigurnu luku". Razmatrao je čak i mogućnost da priđe dovoljno blizu obali pa da putnici pokušaju da doplivaju do nje, ali je američka mornarica pratila svaki pokret "Sent Luisa" i to je bilo onemogućeno.

Nemajući gdje da ode, Šroder je razradio plan da potopi brod u blizini birtanske obale kako bi ta zemlja onda morala da prihvati putnike kao izbjeglice. Međutim, prije nego što je to stigao da sprovede u djelo, evropske države su se dogovorile da prihvate Jevreje. Najveći broj ih je otišao u Britaniju, a zatim u Belgiju, Holandiju i Francusku.

Ono što nisu znali je da, uskoro, ni tu neće biti sigurni od Hitlera i njegovih nacista... Istoričari procjenjuju da je oko trećina putnika sa "Sent Luisa" kasnije stradala u logorima širom porobljene Evrope.

O putovanju "Sent Luisa" i sudbinama ljudi na njemu snimljeni su filmovi i napisano nekoliko romana, a mnogi i dalje podsećaju na žrtve. Među njima je bila i porodica Stajn. Otac, majka i sin su tragično završili svoje živote u Aušvicu.

(Mondo/Istorijski zabavnik)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE