Pojedini naučnici vjeruju kako bi čovječanstvu mogla presuditi erupcija supervulkana.
Ako dođe do erupcije supervulkana "Caldera Yellowstone", to bi moglo da ubije oko pet milijardi ljudi, upozoravaju naučnici. Ni Evropa nije sigurna, u blizini Napulja nalazi se supervulkan koji bi uništio kontinent.
Kad naučnici razgovaraju o potencijalnim scenarijima apokalipse, iz njihovih riječi možemo ih podijeliti u dvije kategorije. Prvi vjeruju kako će naš kraj doći zbog Sunca ili sudara sa asteroidom, dok drugi vjeruju kako bi nam prije toga mogla presuditi erupcija supervulkana.
Na svijetu ih postoji ukupno 20, a svaki od njih, smatraju naučnici, potencijalno ima moć da donese svijetu novu kataklizmu koja bi mogla dovesti do kraja čovječanstva.
"Već su se nekoliko puta dešavale erupcije u našoj prošlosti i svaki put su izbrisale dosta života sa naše planete. Nazivamo ih tako jer, prema skali mjerenja erupcije, spadaju u kategoriju osam. Najdestruktivniju kategoriju", objasnili su naučnici za britanski Express.
Razdoblja erupcije se umnogome razlikuju. Prema nekima, erupcija supervulkana prijeti našoj planeti na svakih 45.000 do 714.000 godina, dok drugi govore kako je ta brojka puno manja, i da je razmak "samo" između 5700 i 17.200 godina.
Najmoćniji od svih supervulkana je "Caldera Yellowstone", a istraživanja pokazuju kako ovaj vulkan eksplodira u prosjeku svakih milion godina, a zadnju erupciju imao je prije nekih 700.000 godina. Prema raznim istraživanjima, erupcija ovog vulkana momentalno bi ubila oko 90.000 ljudi, dok bi dvije trećine teritorije SAD-a postale trajno nenaseljive.
Posljedice erupcije blokirale bi sunčeve zrake i uslijedila bi nuklearna zima. Poljoprivreda bi bila uništena, raspale bi se elektroenergetske mreže. Bez sunčeve svjetlosti, bez topline i bez hrane nastupilo bi izumiranje života na Zemlji, pa tako i ljudi. Kako navodi novinar i istraživač Brajan Volš u svojoj knjizi "End of times", izveštaj Evropske kompanije za nauku o ekstremnim geološkim opasnostima iz 2015. godine nazvao je to "najvećom katastrofom od početka civilizovanog života na Zemlji". Naučnik Jerzy Żaba, geolog, izjavio je kako bi ova erupcija ubila oko pet milijardi ljudi.
Volš je dodao i da se "stručnjaci za rizik opstanka čovječanstva u velikoj mjeri slažu da su supervulkani, kojih na planeti ima 20, predstavlja najveću prirodnu prijetnju za nestanak čovječanstva".
Što se tiče Evrope, za nas je najopasniji supervulkan "Campi Flegrei" kod Napulja. Najsigurnije mjesto na svijetu, ako stvarno dođe, ili kad stvarno dođe, do erupcije jednog supervulkana bilo bi negdje u srcu Rusije, koja je najudaljenija od svih poznatih lokacija ove vrste vulkana.
(Mondo)