Pitanje slabljenja mentalne oštrine je vrlo ozbiljno. O Bajdenu se, naravno, već govorilo na ovu temu - posebno tokom njegove kampanje za predsjednika 2020. Ali njega je njegov tim efikasno zaštitio od previše direktnih susreta sa štampom, ili čak sa javnošću.
Britanski novinar Dominik Loson prozvao je javno predsjednika SAD Džoa Bajdena kako je izgubio razum naglasivši da posljedice "mogu biti smrtonosne".
"Nakon što je Vladimir Putin poslao rusku vojsku u Ukrajinu, bilo je mnoštvo izvještaja - neki se pripisuju obavještajnoj službi SAD - tvrdeći da je šef Kremlja 'poludeo', ili da je 'bolestan'. Odbacujući takve spekulacije, napisao sam ovde da Putin nije izgubio razum i da je bio isti gangster kakav je oduvek bio: 'Što se tiče toga da je bolestan: da li izgleda krhko, slabo ili čak konfuzno? Mislim da nije'. Nažalost, ovo su legitimna pitanja koja treba postaviti predsjedniku Džou Bajdenu, lideru slobodnog svijeta, tokom najopasnije tenzije između Istoka i Zapada od kubanske raketne krize prije 60 godina. Za razliku od njegovog kolege iz Moskve, reči 'slab, kolebljiv i konfuzan' zaista se odnose na stanara Bele kuće", napisao je Loson u svom autorskom tekstu za "Dejli Mejl".
Prema njegovim riječima, da je ovo povezano isključivo sa fizičkom slabošću kod 79-godišnjeg Bajdena, to ne bi predstavljalo veliki problem: predsjednik koji je predvodio najveću svetsku vojnu silu skoro do kraja Drugog svjetskog rata, Frenklin Ruzvelt, bio je u invalidskim kolicima.
"Pitanje slabljenja mentalne oštrine je mnogo ozbiljnije. O Bajdenu se, naravno, već govorilo na ovu temu – posebno tokom njegove kampanje za predsjednika 2020. Ali njega je njegov tim efikasno zaštitio od previše direktnih susreta sa štampom, ili čak sa javnošću – strategija koja je izgledala mnogo manje upitno jer se kampanja odvijala tokom pandemije korona virusa.
Ali posljednjih dana i nedelja, narasli su dokazi da Bajdenovo poimanje politike, ili čak stvarnosti, slabi. A po pitanju rata i mira, posledice mogu biti smrtonosne. Najsvežiji primjer je bio u subotu, kada je predsjednik održao govor u Varšavi posvećen ratu u Ukrajini i onome što bi trebalo da bude odgovor Zapada. Zvanični tekst, unaprijed uručen od Bele kuće, bio je odličan. Moje pohvale timu koji je to napisao. Međutim, pred sam kraj, predsjednik je pogrešio kada je rekao ono što mu je na umu u odnosu na Putina: 'Zaboga, ovaj čovjek ne može da ostane na vlasti'. Drugim riječima, pozvao je na smjenu režima u Rusiji", napisao je britanski novinar.
On naglašava da bi bilo od koristi za cijeli svijet da Putin napusti scenu, ali ispravna strategija američke administracije bila je da ne pothranjuje tvrdnje Kremlja koji svojim građanima govori da Zapad želi da odlučuje o budućnosti Rusije i da je vlada u Ukrajini na neki način agent te želje da se prema Rusiji odnosi kao prema "vazalu Amerike".
"Medijski tim Bijele kuće dao je sve od sebe da ograniči nastalu štetu, tvrdeći da Bajdenova primjedba 'nije bila u zvaničnom tekstu govora' i insistirajući da je 'predsjednikova poenta bila da Putinu ne može biti dozvoljeno da vrši vlast nad svojim susedima'. On nije razgovarao o Putinovoj moći u Rusiji. Zaista, ko zna na šta je mislio? Ali ruski državni mediji su se uhvatili toga, prikazujući Bajdenove nenapisane opaske iznova i iznova - kao da dokazuju Rusima da je prava američka igra bila smjena sopstvenog lidera. Ili kako je Putinov portparol Dmitrij Peskov rekao: 'Nije na predsjedniku SAD i na Amerikancima da odlučuju ko će ostati na vlasti u Rusiji'. I koliko god bismo inače željeli da je drugačije, Putin ostaje popularan među svojim narodom, možda čak i više kao rezultat invazije na Ukrajinu - iako je to katastrofalna greška. Kako je istakao predsjednik američkog Saveta za spoljne odnose Ričard Has, Bajdenovo otvoreno osporavanje Putinove vladavine 'pojačaće Putinovu sklonost da ovo vidi kao borbu do kraja'", napisao je Loson za "Dejli Mejl" i dodao kako je ovo samo poslednja u nizu nedavnih takvih "pogrešnih izjava".
"Prošle nedjelje, upitan o izgledima da Rusija koristi hemijsko oružje u Ukrajini, Bajden je odgovorio da bi to 'izazvalo istovetan odgovor', ako to učini. Šta je to značilo? Da li bi SAD napale Rusiju takvim oružjem? Da li bi Bajden isporučio to oružje Ukrajincima? Istina, niko nije tačno znao šta je predsjednik mislio, verovatno uključujući i njega samog", piše Loson.
Podsjeća da je zvanični stav da SAD i NATO, iako pružaju vojnu pomoć, neće staviti nijednog svog vojnika na zemlju u Ukrajini (ili čak u vazduh, pošto su odbili zahtjev predsjednika Zelenskog za zabranu letova nad Ukrajinom kako bi se poništila prenja ruskog vazduhoplovstva).
"Ali tokom posjete američkim trupama u Poljskoj prošle nedelje, Bajden im je, govoreći o ratu u Ukrajini, rekao: „Vidjećete kada budete tamo… videćete žene, mlade ljude kako stoje u srednji, ispred prokletog teka, govoreći: 'Ne idem.' ' Ako je to nešto i značilo, značilo je da je predsjednik mislio da će te američke trupe uskoro biti u Ukrajini. Bijela kuća je ponovo požurila da ublaži novonastalu štetu: "Predsjednik je bio jasan da ne šaljemo američke trupe u Ukrajinu i nema promene u tom stavu.“ U stvari, Bajden je na kraju svog nedavnog govora iznio sličnu improvizovanu sugestiju o neposrednoj umiješanosti američkih trupa — što, začudo, mediji nisu prenijeli. Ono što je u velikoj meri bilo posvećeno krizi u Ukrajini, zaključio je pozivom: „Neka Bog zaštiti naše trupe. Idite po njih!' Nećete se iznenaditi kada saznate da poslednje tri reči nisu bile u zvaničnom tekstu govora. Jer, u ovom kontekstu, 'Idite po njih!' mogao samo da sugeriše da su te trupe gurnute u bitku . . . u Ukrajini", piše britanski novinar.
Na sreću, kaže on, SAD, za razliku od Rusije, nisu pod vlašću neupitnog diktatora pa Bajden ima tim oko sebe koji može da ograniči bilo kakvu štetu koju on sam napravi.
"Ali neophodno je, koliko god neprijatno ili čak neukusno, zapitati se šta se dešava u glavi najmoćnijeg čovjeka svijeta. Ovo je uradio dr Greg Ganska prošle godine. Doduše, Ganska je bivši republikanski kongresmen, a samim tim i politički protivnik. Ali ranije je imao karijeru u medicini, kao i u američkoj vojsci. U svakom slučaju, Ganska je ispričao kako je, kada je 1997. sedeo za istim stolom na ručku sa tadašnjim senatorom Bajdenom, ovaj bio „duhovit i šarmantan, bez mucanja ili nepotpunih misli. Veoma me boli kada vidim nazadovanje predsednika Bajdena i to me brine'", citira njegove riječi Loson.
Nakon što je dao brojne primjere nedavnih zbrkanih i nekoherentnih Bajdenovih izjava, uključujući neuspjeh da se seti imena brojnih ključnih pojedinaca (kao što je njegov sopstveni sekretar za odbranu, Lojd Ostin, koga je Bajden očajnički opisao kao 'tip koji vodi tu odjeću tamo“), Ganska je citirao "prijatelja neurohirurga“ koji je primetio da je Bajden pretrpio dva intracerebralna krvarenja i da je imao operaciju aneurizme mozga.
"Neurohirurg je rekao: 'To može da uzme svoj danak koji se pojavi tek kasnije, poslije operacije.' Nije iznenađujuće, s obzirom da je republikanac, da je Ganska uporedio Bajdenove slabe mentalne sposobnosti sa mentalnim sposobnostima Donalda Trampa, rekavši: „Tramp nije senilan i njegov mozak je relativno oštar, sviđalo vam se šta govori ili ne." Međutim, kada je riječ o Rusiji i Ukrajini, Zapadu je bolje da ima senilnog Bajdena nego Trampa. Bivši predsjednik odavno ima nepokolebljivo, da ne kažem amoralno, divljenje prema Putinovom gangsterizmu", piše Loson.
Uoči invazije na Ukrajinu, poseća on, Tramp je pohvalio Putinovu 'genijalnost' u njegovim odnosima sa tom zemljom: veličao je ono što je opisao kao Putinovu rečenicu: 'Ući ćemo i pomoći ćemo miru.' Morate reći da je to prilično pametno.'
"Kakve god da su Bajdenove očigledni propusti, njegova administracija je koordinisala sa NATO-om i G7 (u vezi sa vanrednim sankcijama Rusiji) na način na koji Tramp to nikada ne bi uradio - i, zaista, možda nije ni želio da uradi. Bajdenovo srce je, barem, na pravom mjestu. Njegova glava, ne toliko", zaključio je britanski novinar.
(MONDO)
(MONDO)