Evropska unija (EU) se nalazi u krizi, a dužnička kriza je samo "vrh ledenog brega", ocijenio je predsjednik Češke Vaclav Klaus.
Prema njegovim riječima, dužnička kriza je posljedica ''određenog modela evroatlantskog društva koje je opijeno svojim uspjesima i koje je zaboravilo na čemu su zasnovani ti uspjesi''.
Svojom kratkovidosti EU uništava osnovu za osnovom, i čudi se da potom više ne funkcioniše, rekao je Klaus u intervjuu praškom dnevniku "Pravo".
S tim u vezi je Klaus upozorio na "nove opasne ideologije, koje nas udaljavaju od osnovna, ljudskih sloboda i elementarnih elemenata demokratije“.
"Sve više ljudi postaje svjesno da se danas nalazimo u jednom 'postdemokratskom društvu', a klasičan primjer za to je da njemačka kancelarka Angela Merkel i predsjednik Francuske Nikola Sarkozi sami žele da odluče šta se dešava u Evropi", kritikovao je on.
Prema njegovim riječima, time se krše osnove parlamentarne demokratije.
Lajtmotiv je da zaboravimo na nacionalne države, važne institucije ljudske istorije, i umjesto toga treba da vlada jedna grupa mudrih ljudi ili u Briselu ili negde u Njujorku, dodao je Klaus.
Šef češke države polazi od toga da će te tendencije ipak biti prevaziđene.
"Pitanje je koliko će trajati i koliko dugo će se nastaviti pad“, dodao je on izražavajući da trenutno među evropskim političarima ne vidi nikog ko stanje ocijenjuje slično kao i on.
Evroamerička civilizacija prema Klausu još nije dospjela do kraja, i ona bi mogla još određeno vrijeme da opstane, bez da dođe do kraha.
"To ne želim, ali vjerujem da će taj krah biti stravičan“, zaključio je on.
(Tanjug)