• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skoro 200 država u Dubaiju postiglo sporazum o smanjenju potrošnje fosilnih goriva

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Predstavnici iz gotovo 200 zemalja saglasili su se na klimatskom samitu "COP28" u Dubaiju da počnu da smanjuju globalnu potrošnju fosilnih goriva kako bi spriječili najgore klimatske promjene, što je prvi sporazum ove vrste koji signalizira konačni kraj doba nafte.

 Samit u Dubaiju Izvor: Shutterstock

Dogovor sklopljen u Dubaiju nakon dvije sedmice pregovora treba da pošalje snažan signal investitorima i kreatorima politike da je svijet ujedinjen u svojoj želji da raskine sa fosilnim gorivima.

Predsjednik klimatskog samita "COP28" Sultan el Džaber rekao je da je ovo "istorijski sporazum", dodajući da će njegov pravi uspjeh biti u njegovoj primjeni.

"Mi smo ono što radimo, a ne ono što govorimo. Moramo preduzeti neophodne korake da ovaj sporazum pretvorimo u opipljive akcije", rekao je El DŽaber na plenarnoj sjednici na samitu.

Sporazum posebno poziva na "prelazak sa fosilnih goriva u energetskim sistemima na pravedan, uredan i pravičan način kako bi bila postignuta neto nula do 2050. u skladu sa naukom".

Takođe, poziva se na utrostručenje kapaciteta obnovljive energije na globalnom nivou do 2030. godine, ubrzavajući napore za smanjenje upotrebe uglja i ubrzavajući tehnologije kao što su hvatanje i skladištenje ugljenika koje mogu da očiste industrije koje se teško dekarbonizuju.

Sada kada je dogovor postignut, zemlje su odgovorne za postizanje sporazuma kroz nacionalne politike i ulaganja.

Više od 100 zemalja je snažno lobiralo da se u sporazumu uvrsti "postepeno ukidanje" upotrebe nafte, gasa i uglja, ali su naišle na snažno protivljenje grupe proizvođača nafte OPEK predvođene Saudijskom Arabijom, koja tvrdi da svijet može da smanji emisije bez izbjegavanja specifičnih goriva.

Članovi Organizacije zemalja izvoznica nafte zajedno kontrolišu skoro 80 odsto dokazanih svjetskih rezervi nafte, a njihove Vlade se u velikoj mjeri oslanjaju na te prihode.

U međuvremenu, nafta, gas i ugalj i dalje čine oko 80 odsto svjetske energije, a projekcije se veoma razlikuju o tome kada će globalna potražnja konačno dostići svoj vrhunac.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE