• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ajrin" usmrtila 21 osobu, ode u Kanadu

U naletu uragana "Ajrin", koji je od udara na američku istočnu obalu oslabio najprije u tropsku oluju, a zatim u post-tropski ciklon, poginula je najmanje 21 osoba.

Poplavljena su velika područja, a više od četiri miliona ljudi ostalo je bez struje, dok se nevrijeme sada kreće preko istočne Kanade.

Direktor Kanadskog centra za praćenje uragana Kris Fogarti upozorio je na pojavu poplava i štete od udara vjetra na istoku Kanade, a najviše u području Kvebeka, gdje je veliki broj domaćinstava ostalo bez struje, javio je AP.

Nevrijeme je, u međuvremenu, pogodilo saveznu američku državu Vermont donoseći joj obilne padavine, a više hiljada ljudi bilo je primorano da napusti svoje domove.

Oko 50.000 ljudi ostalo je bez električne energije, poplave su izbile u nekoliko gradova, a mnogi putevi su blokirani.

U ostalim dijelovima Nove Engleske, šteta koju je oluja nanijela manja je nego što se očekivalo, ali je veliki broj puteva poplavljen, drveće oboreno preko željezničke pruge, a u više gradova stanovništvo evakuisano, javio je Rojters.

Američki nacionalni centar za praćenje uragana saopštio je da se "Ajrin" kreće uz udare vjetra od 50 kilometara na sat, a predsjednik Barak Obama ponovo je upozorio na povećanu opasnost od poplava nakon prolaska nevremena koje je od petka zahvatilo istočnu obalu SAD.

"Ovo još nije završeno. Posljedice oluje će se osjećati još jedno vrijeme, a za oporavak biće potrebno nekoliko nedjelja", upozorio je šef Bijele kuće Obama, koji je zbog sadašnje vanredne situacije bio prisiljen da prekine godišnji odmor.

Njujork je pretrpio relativno malu štetu od oluje, a zvaničnici su kasno sinoć saopštili da će u gradu od danas ponovo biti otvoreni metro i berza, ali je sjednica Savjeta Bezbjednosti u Ujedinjenim nacijama ipak odložena.

Otvoren je i bostonski međunarodni aerodrom "Logan", iako samo dvije aviokompanije nisu otkazale letove, rekao je portparol Fil Orlandela.

Olujno nevrijeme je ostavilo četiri miliona ljudi bez električne energije. Prema prvim procjenama, materijalna šteta, uključujući i izgubljenu dobit, iznosi između pet do sedam milijardi dolara.

U dijelovima Nove Engleske, šteta koju je oluja nanijela manja je nego što se očekivalo, ali je veliki broj puteva poplavljen, drveće oboreno preko željezničkih pruga, a u više gradova stanovništvo je bilo privremeno evakuisano, javile su novinske agencije.

Period od avgusta do oktobra je sezona uragana, ali ovog ljeta ona je bila intezivnija nego prethodnih godina. Istočnu obalu SAD u prosjeku godišnje pogodi po 12 uragana.

Uragan "Ajrin" je krajem prošle nedjelje pogodio i Dominikansku Republiku i Portoriku gdje je odnio četiri života i pričinio veliku materijalnu štetu.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE