• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cijeli avion aplaudirao medicinskim sestrama: Spasile život putniku koji je doživio srčani udar

Autor Tamara Veličković

Četiri medicinske sestre spasile su život putniku.

 Četiri medicinske sestre spasile putnika koji je u avionu doživio srčani udar Izvor: x/printscreen

Neobična situacija dogodila se na letu avio-kompanije Southwest Airlines koji je neplanirano sletio u Reno, grad u Nevadi, kako bi pružili medicinsku pomoć starijem putniku koji je imao ozbiljan zdravstveni problem. Boing 737-700, registarski broj N570WN, poletio je iz Ouklanda, ali je avion morao da bude preusmjeren samo 40 minuta nakon polijetanja.

Sve ukazuje da je jedan od putnika na letu, stariji muškarac, doživio srčani udar. Situacija je mogla da se završi tragično da u avionu nije bilo četiri medicinske sestre koje su odmah krenule u akciju spasavanja. Jedna od njih odigrala je ključnu ulogu u spasavanju života putnika. U emotivnom tvitu, jedna osoba je izrazila zahvalnost za intervenciju medicinskih sestara:

"Imali smo prinudno sletanje. Stariji čovjek je vjerovatno imao srčani udar. Na sreću, u avionu su bile četiri medicinske sestre, među kojima je i moja majka, koja mu je spasla život. Blagoslovene ruke medicinskih sestara vratile su ga u život. Hvala Bogu".

Srčani udar u avionu - šta da radite?

Ovo je još jedan slučaj koji pokazuje kako brza reakcija može da bude odlučujuća u hitnim medicinskim slučajevima. Avio-kompanije i putnici su zahvalni na profesionalizmu i posvećenosti ljudi koji mogu da reaguju u kriznim situacijama. Kada putujete avionom, pritisak u kabini se menja i koncentracija vazduha koji putnici udišu opada. Međutim, važno je zapamtiti da ako imamo hroničnu bolest srca ili hipertenziju, ali je naša bolest stabilizovana, liječena lijekovima i vodimo aktivan život, putovanje avionom ne utiče značajno na rizik od srčanog udara ili naglog povećanja u krvnom pritisku.

Ozbiljne komplikacije nakon putovanja kod osoba sa srčanim problemima javljaju se samo kod jedne do dvije osobe na milion putnika. Međutim, uz upozorenje da putnici koji su imali infarkt, treba da se odluče za putovanje avionom najranije dvije, a najbolje tri nedjelje od nastanka srčanog udara. Ne preporučuje se osobama koje se odmah nakon srčanog udara odluče da putuju avionom.

Osobe koje boluju od kardiovaskularnih bolesti i koje planiraju da putuju avionom, treba da se obrate osoblju prije letenja. Zahvaljujući tome, oni mogu bezbjedno da se pripreme za svako putovanje. U slučaju srčanog udara, sekunde mogu da budu odlučujuće u spasavanju života.

Osoba koja doživi srčani udar, ima veće šanse da preživi što prije ako je pod nadzorom specijaliste, posebno ako ima srčano oboljenje. Najčešći simptomi tokom srčanog udara su jak bol u grudima i osjećaj pritiska. Ako neki putnik pokaže simptome koji ukazuju na srčani udar, treba obavijestiti osoblje aviona. Osoba treba da legne i da podigne noge.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE