• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Objavljena lista najmoćnijih vojski na svijetu: Evo kako se rangiraju zemlje u regionu i gdje se nalazi BiH

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Na samom vrhu, bez iznenađenja, nalaze se Sjedinjene Američke Države.

 Lista najmoćnijih vojski na svijetu Izvor: Vojska Srbije/Ustupljene fotografije

Zbog geopolitičkih nemira od rata u Ukrajini, tenzija na Bliskom istoku do sve glasnijih sukoba u Indo-Pacifiku, mnoge evropske zemlje su u posljednje vrijeme počele ozbiljno da jačaju svoje vojne kapacitete. Nakon godina zanemarivanja odbrane, ulaganje u oružane snage postaje sve veći prioritet.

Upravo zato "Global Firepower Index" (GFP) - dobro poznata svjetska rang-lista vojne moći država, koja donosi novu rang listu za 2025. godinu zasnovanu na detaljnoj analizi 145 zemalja - izaziva veliko interesovanje. Riječ je o sveobuhvatnom izvještaju koji vrednuje više od 60 različitih faktora, uključujući broj aktivnih vojnika, vojnu opremu, tehnološki nivo, domaću industriju, logističke kapacitete, prirodne resurse i strateške saveze. Za razliku od mnogih drugih analiza, GFP ne uzima u obzir nuklearno oružje, kako bi pružio realniji pogled na konvencionalne vojne sposobnosti svake države.

Izvor: Global Firepower Index

Na samom vrhu, bez iznenađenja, nalaze se Sjedinjene Američke Države, čiji vojni budžet prelazi 900 milijardi dolara. Uz globalnu mrežu baza, najmoderniju tehnologiju i sposobnost istovremenog delovanja na više kontinenata, SAD ostaje vodeća vojna sila svijeta.

Rusija i Kina zauzimaju drugo i treće mjesto. Rusija, uprkos ekonomskim sankcijama i iscrpljujućem ratu u Ukrajini, i dalje raspolaže sa masivnim brojem vojnika i moćnim industrijskim kompleksom. Kina, sa ambicijama za dominaciju u Aziji, posebno u Tajvanskom moreuzu i Južnom kineskom moru, ubrzano jača svoju mornaricu i tehnološku infrastrukturu. Na četvrtom mjestu je Indija, koja gradi status vojne sile svjetskog ranga kroz modernizaciju opreme i strateške odnose sa glavnim igračima kao što su SAD i Rusija.

Posebno se ističe Turska, koja zahvaljujući domaćoj proizvodnji, uključujući borbene dronove Bajraktar , sve više jača svoju vojnu nezavisnost. Među rastućim silama u Evropi je i Poljska, koja želi da postane stub NATO-a u regionu kroz nabavku američkih i korejskih sistema. Pozicija Italije je takođe iznenađujuća, jer uprkos unutrašnjoj političkoj nestabilnosti, ona ima jake vojne kapacitete, posebno u Mediteranu.

Izvor: Global Firepower Index Izvor: Global Firepower Index

Srbija se nalazi na 63. mjestu, ispred Hrvatske, koja ne pala na 74. mjesto. Ova razlika je posljedica dugogodišnjih ulaganja u vojsku, posebno u avijaciju, artiljeriju, i saradnje sa Rusijom i Kinom.

Mađarska je na 55. mjestu, zahvaljujući značajnim kupovinama zapadne tehnologije, prije svega iz Njemačke i SAD. Austrija, iako neutralna, nalazi se na 68. mjestu, a Slovenija je nešto niže od Srbije - na 96. poziciji. Bosna i Hercegovina je rangirana najniže među zemljama u regionu, na 132. mjestu, zbog svoje fragmentirane vojne strukture i hroničnog nedostatka resursa.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bosna zalosna

Bosna neka bude vojni poligon za vjezbe ovih sa zapada, veliki WC i naravno kanta za smeće , jer sve sto su tražili to su i dobili . Medju tom otpadu neka slobodno podižu ato više džamija, crkvi i katedrala .

MONDO REPORTAŽE