Profesor Stiven Hoking, jedan od najistaknutijih britanskih naučnika, rekao je da napori s ciljem stvaranja mašina koje misle predstavlja prijetnju ljudskom postojanju.
On je rekao da su se primitivni oblici vještačke inteligencije, koji su do sada razvijeni, već pokazali veoma korisnim, dodajući da strahuje od posljedica stvaranja nečega što može da parira čovjeku ili da ga prevaziđe.
"To će se samo od sebe pokrenuti i samo sebe redizajnirati uz stalno ubrzanje", rekao je on, dodajući da ljudi koji su ograničeni sporom biološkom evolucijom tome neće moći parirati i biće zamijenjeni.
Njegovo upozorenje uslijedilo je kao odgovor na pitanje o prepravljanju tehnologije koju koristi za komunikaciju, koja uključuje bazični oblik vještačke inteligencije.
Hoking (72) je govorio i opasnostima i prednostima interneta i upozorenju direktora britanske obavještajne i bezbjednosne organizacije (GCHK) da internet postaje komandni centar za teroriste.
"Internet kompanije moraju da urade više da se suprotstave prijetnji, ali je problem to uraditi bez žrtvovanja slobode i privatnosti", rekao je on.
Hoking je, sa druge strane, osoba koja se entuzijazmom usvaja sve forme komunikacije tehnologije i raduje se da će moći da piše brže sa svojim novim sistemom.
Međutim, jedan apsekt njegove tehnologije - njegov kompjuterski generisan glas - nije se promijenio u posljednjem ažuriranju.
On je priznao da je malo više robotski, ali insistira da nije želio prirodniji glas.
"To je postao moj zaštitni znak i ne bih ga mijenjao prirodnijim glasom sa britanskim akcentom", rekao je on.
Hoking, engleski astrofizičar i kosmolog, od 21. godine boluje od amiotrofne lateralne skleroze (ALS), poznatije kao Lu Gerigova bolest.