Spektakularna meteorska kiša - perseida, očekuje se tokom naredne noći na cijeloj sjevernoj polulopti, ali će biti slabo vidljiva kod nas "svjetlosnog zagađenja".
Tokom naredne noći nebo će prekriti više od stotinu meteora na čas, a iz Astronomskog društva "Ruđer Bošković" preporučuju građanima koji žele da posmatraju tu pojavu da odu izvan grada, gdje vlada potpuni mrak.
"Međutim, to nije moguće skoro nigdje postići. Zemlja je strašno svetlosno zagađena, tako da iz Beograda praktično i ne vredi da posmatramo ovu pojavu, jer je zbog dva do tri miliona sijalica nebo toliko svetlo da se gase svi ti mali sitni meteori kojih je najviše", rekao je sekretar Astronomskog društva "Ruđer Bošković" Milan Jeličić.
On je pojasnio da prolaskom oko Sunca, jezgo komete koje je uglavnom od leda, isparava i rasipa čestice različite veličine, koje stvaraju široki prsten oko Sunca, kroz koji Zemlja u svom kretanju prolazi otprilike od polovine jula do polovine avgusta.
"Najveća je verovatnoća da će Zemlja u svom kretanju oko Sunca proći kroz najgušći dio tog puta komete i onda se očekuje da u idealnim uslovima bude više od sto meteora na čas", rekao je Jeličić, dodajući da je riječ o kometi "Svift-Tatl".
On je naveo da čovjek vidi na nebu zvijezde od prve do šeste veličine, ali da je beogradsko svjetlo toliko jako da sve zvijezde šeste, pete i četvrte veličine, odnosno one najslabije, ne mogu vidjeti golim okom.
Kada zađe Sunce, sazviježđe Pesej se nalazi negdje na sjeveroistoku, a takozvani radijant, odnosno centar iz kojeg izlaze meteori, nalazi se na samom horizontu, što znači da pola meteora koji idu ispod horizonta za Srbiju, ali i Republiku Srpsku su nevidljivi.
Jeličić je istakao da će negdje oko ponoći gotovo do jutra biti moguće posmatrati ovaj meteorski roj, jer su tada najbolji uslovi.
"Ovaj fenomen će trajati gotovo celu noć. Mi praktično nailazimo na ostatke te komete `Svift-Tatl`, koja je u potpunom mraku, kada će Zemlja u svom kretanju oko Sunca nabasati na taj poslednji prolazak gdje je taj prsten oko Sunca najgušći", dodao je Jeličić.
On je podsjetio da je meteorska kiša prvi put uočena 10. avgusta 258. godine.