Jasne poruke evropskih državnika da će Zapadni Balkan morati da sačeka na ulazak u Evropsku uniju. Ipak, jedna članica se pita: "Čemu taj strah?". Tusk: "Zapadni Balkan ima više problema nego Francuska i Nemačka zajedno".
Domaćin domaćinski!
Uprkos jasnom stavu čelnika najvažnijih i najmoćnijih zemalja Evropske unije, pa i onih manjih i manje uticajnih da zemlje Zapadnog Balkana još nisu ni blizu punopravnog članstva u zajednici evropskih naroda, čuo se i rugačiji glas, baš od jedne od članica EU.
Na Samitu jeste pružena dekalarativna, reklo bi se kurtoazna podrška grupi od 6 zemalja Zapadnog Balkana da nastave evropskim putem, ali je i izneta više nego čvrsta poruka da treba najpre da reše mnogobrojne probleme, kako u bilateralnim odnosima, tako i one u svojim zemljama, a to su pre svega uspostavljanje vladavina prava, borba protiv korupcije, kriminala, stabilnost, bezbednost...
Poruka EU za Zapadni Balkan: Sačekajte još...
Zatvarajući Samit šefova država EU i Zapadnog Balkana u Sofiji, premijer Bugarske Bojko Borisov rekao je da EU ne treba da plaši pristupanje regiona Zapadnog Balkana koji ceo ima BDP koliko Slovačka, a populaciju manju od Rumunije.
"Zapadni Balkana ima 17,7 miliona ljudi i BDP od 96 milijardi evra. Da li je to velik strah i opasnost za EU?", upitao je Borisov na konferenciji za medije.
Borisov je najavio da će se prošierenje na Zapadni Balkan lideri EU ponovo baviti u junu.
On je postavio još jedno javno pitanje: da li je bolje da region Zapadnog Balkana pregovara sa EU i stremi ka ispunjavanju evropskih kriterijuma ili da se dopusti da "drugi geopolitički igrači ojačaju svoj ionako visok uticaj u regionu" (aludirajući pre svega na Rusiju).
"Jasno je da sa svim pitanjima koje imamo sa velikom strateškim igračima u svetu sva snaga EU leži u njenom jedinstvu", poručio je Borisov, dodajući da se na Samitu u Sofiji vodila plodonosna i iskrena diskusija onih koji su za i protiv različitih pristupa proširenju i ulaska Zapadnog Balkna u EU.
Govoreći o jedinstvu on se osvrnuo na činjenicu da su se u Sofiji danas rukovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik takozvanog Kosova Hašim Tači, da su Angela Merkel, Tereza Mej i Emanuel Makron zajedno šetali Sofijom, kao i da Aleksis Cipras i Zoran Zaev imaju dobre vesti o mogućem sporazumu oko imena Makedonije.
Odgovorio mu je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk, rekavši da ne postoji "brza traka" za ulazak u EU.
"Ekonomija i broj stanovnika Zapadnog Balkana ne mogu biti problem za put ka Evropskoj uniji, ali je u regionu po stanovniku više nevolja nego u Nemačkoj i Francuskoj zajedno", izjavio je Tusk.
Tusk je podvukao da je jasna poruka svih vođa Evropske unije u Sofiji bila da Zapadni Balkan ima "evropsku perspektivu", ali i da "nije nikako namera EU da taj proces naruše tako što bi nagovestili i neku brzu traku".