Najnovije otkriće koje bi trebalo da ubrza razvijanje leka protiv korona virusa.
Tim kineskih naučnika izolovao je nekoliko antitela za koja kažu da su "izuzetno efikasna" u blokiranju sposobnosti novog korona virusa da uđe u ćelije, što bi mogao da bude značajan korak u lečenju i sprečavanju epidemije kovid-19.
Trenutno ne postoji dokazano efikasna terapija u lečenju bolesti koju izaziva korona virus, a koja se prvo pojavila u Kini u decembru prošle godine i do sada zarazila preko 850.000 ljudi i uzrokovala smrt preko 40.000.
Žang Linki sa Univerziteta Tsingua u Pekingu rekao je da bi lek baziran na antitelima, poput onih koje je njegov tim izolovao, mogao da bude efikasniji od postojećih pristupa u lečenju, uključujući i tretmane koje je nazvao "graničnim", poput onog s plazmom. Kako kaže, plazma sadrži antitela, ali je ograničena krvnom grupom.
Početkom januara, Žangov tim i grupa stručnjaka iz bolnice u Šenženu započeli su analizu antitela iz krvi uzetih kod oporavljenih pacijenata od virusa kovid-19, izolujući 206 monoklonskih antitela koja su pokazala, što je on opisao kao "snažnu" sposobnost vezivanja zaproteine ovog virusa.
Zatim su obavili još jedan test kako bi videli da li bi zaista mogli da spreče da virus uđe u ćelije. Među prvih 20 testiranih antitela, četiri su uspela da blokiraju ulazak virusa, a dva su se pokazala kao "izuzetno dobra" u tome, rekao je Žang.
Tim je sada fokusiran na otkrivanju koja antitela su najmoćnija i na njihovom eventualnim kombinovanjukako bi se umanjio rizik od mutiranja novog koron avirusa.
Ako sve pođe dobro, ovaj eksperimentali "lek" bi se prvo testirao na životinjama, a potom na ljudima.