Vašington, Merilend i Virdžinija su, uvođenjem mere ostanka kod kuće, tri nova entiteta koji su pooštrili propise na svojim teritorijama u nameri da suzbiju pandemiju koronavirusa na teritoriji Sjedinjenih Država.
Tom merom od građana se traži da ne napuštaju domove, ali im istovremeno nije zabranjeno da obavljaju poslove od posebne važnosti, kupuju namirnice - ali i da se rekreiraju.
Istovetnom merom u SAD-u su ukupno obuhvaćene 33 federalne države, odnosno oko 270 miliona ljudi, piše Glas Amerike.
Betezda, gradić u američkoj državi Merilend, petneaestak kilometara udaljen od prestonice Vašingtona - provodi prve dane pod novim merama.
"Njihovo uvođenje je mudra odluka“, kaže za Glas Amerike Demijen Jurik koga zatičemo u prepodnevnim časovima tokom šetnje sa kućnim ljubimcem Bendžijem.
"Važna je da bi se izbeglo širenje virusa koji je veoma zarazan. Nama to nije baš lako uzimajući u obzir da imamo psa - koga vodimo u kraće šetnje. Ali zaista se nadam da ljudi imaju razumevanja i ostaju kod kuće - jer je važno suzbiti mogućnost širenja virusa“, kaže Jurik.
Država i grad Njujork koji su zbog broja potvrđenih slučajeva koronavirusa i preminulih osoba od posledica te bolesti označeni žarištem pandemije u SAD-u, identične mere uveli su pre nešto više od dve nedelje.
Država Merilend uvela je oštrije propise pošto je broj potvrđenih slučajeva povećan za oko 400 odsto, odnosno obolelo je 1.660 ljudi, objavili su lokalni zvaničnici.
Svrha mera koje su stupile na snagu je ograničavanje kontakta ljudi, ali i primena takozvanog socijalnog distanciranja tokom njiihovog trajanja - boravka osoba na udaljenosti od najmanje dva metra kako bi se sprečilo kapljično širenje virusa.
Bela kuća, u okviru koje je osnovan tim za suzbijanje pandemije koronavirusa čiji je čelnik potpredsednik Majk Pens, objavila je prognozu da bi u Sjedinjenim Državama od posledica koronavirusa moglo biti između 100.000 i 240.000 smrtnih slučajeva čak i ako na snazi ostanu aktuelne smernice o socijalnom distanciranju