Sudovi u Republici Srpskoj u prošloj godini izrekli su osuđujuće presude za ukupno 2.573 osobe, ali je, ako se analiziraju vrste izrečenih sankcija, evidentna blaga kaznena politika.
Najzastupljenija krivična sankcija bile su uslovne kazne i to u 50 odsto slučajeva, a tek svaki deseti osuđenik je završio iza rešetaka. Više od trećine presuda odnosilo na novčanu kaznu, a nekoliko osoba je proglašeno krivim, ali su oslobođeni od kazne.
Ovakav odnos izrečenih sankcija odnosi se na gotovo sve vrste krivičnih djela, pa i na ona na koje je društvo najosljetljivije, a to su djela u kojima su žrtve djeca, te krivična djela nasilja u porodici, odnosno iz oblasti braka i porodice.
Lani je ukupno deset osoba u Srpskoj osuđeno za krivična djela seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, od čega su četiri počinioca osuđena na zatvorske kazne, troje na novčanu kaznu, a za troje je izrečena uslovna osuda.
Što se tiče krivičnih djela iz grupe „braka i porodice“, osuđene su 192 osobe, od čega će samo njih 16 kaznu izdržavati u zatvorskoj ćeliji, 43 treba da plati novčanu kaznu, a čak 133 su bile uslovne osude.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prošle godine je, a na šta je uticala i pandemija virusa korona, podignuto oko 15 odsto manje optužnica u odnosu na godinu ranije, a najbrojnija su bila imovinska krivična djela.
„Udio imovinskih krivičnih djela u odnosu na ukupan broj iznosio je 45,8 odsto“, istakli su u Zavodu za statistiku.