Bivši banjalučki inspektor Ognjen Stijak kojem se u Okružnom sudu Banjaluka sudi za trgovinu drogama, kazao je na današnjem ročištu da su mu ugrožena ljudska prava, kao i da se žalio Ombudsmenu za ljudska prava BiH.
On je istakao da je protiv sudskog vijeća kojim predsjedava sudija Snježana Kudrić podnio disciplinsku prijavu Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH (VSTS).
Početak novog suđenja Stijaku, te prvooptuženom banjalučkom inspektoru Srđanu Raduloviću, danas je obilježilo nekoliko polemika sa sudskim vijećem.
Radulović se nije ni pojavio u sudnici, ali je poslao nalaze o specijalističkom pregledu psihijatra da je "spriječen" da prisustvuje, što sud nije uvažio, te će biti izdata naredba za njegovo prinudno dovođenje.
"Ovo nije razlog i nema opravdanja za nedolazak optuženog", kazala je Kudrić.
Novo ročište zakazano je za 8. oktobar, jer se "izašlo u susret" optuženom Stijaku koji je naveo da mora ići raditi u inostranstvo, iako nije precizirano šta ni gdje.
Njegov advokat Marinko Brkić je obrazložio da ministar unutrašnjih poslova RS nije odobrio Stijaku povratak u radno-pravni status u MUP RS, nakon što je Ustavni sud BiH ukinuo pravosnažne presude, te da je na ovaj način prinuđen da ode vani da nešto zaradi.
Branilac Brkić je današnje ročište iskoristio da se žali i na prisustvo medija i izvještavanje o ovom slučaju. Tvrdio je da su neki bili neobjektivni i pristrasni, te da je osim optužnice Specijalnog tužilaštva RS, postojala i "medijska optužnica".
"U skladu sa principima javnosti u sve i jednom predmetu ću dozvoliti prisustvo medija, osim izuzetaka koji su zakonom propisani. Ovo nije takav slučaj. Vaše nezadovoljstvo ne stoji, ali imate pravo da budete subjetkvini. Mediji mogu i da budu neobjektivni, a postoji način da to riješite tužbom za klevetu i drugo. Mi ovdje nećemo vještačiti svaki napisani red", istakla je član sudskog vijeća Marija Aničić – Zgonjanin.
Radulović i Stijak su pravosnažno osuđeni u martu 2016. godine. Radulović je dobio 11 godina zatvora, a Stijak pet godina i pet mjeseci zatvora.
Ustavni sud BiH je u martu ove godine ukinuo pravosnažne presude, obrazloživši kako je presuda Vrhovnog suda RS zasnovana na nezakonitim dokazima, odnosno saslušanjima svjedoka pokajnika Slavka Đurića, ujedno bivšeg službenika MUP-a RS i svjedoka Gorana Bošnjaka.