Dvije žene optužene da su zaključivale ugovore o kreditu, lažno prikazujući građanima da se radi o humanitarnoj pomoći.
Sudija za prethodno saslušanje Osnovnog suda u Mrkonjić Gradu potvrdio je optužnicu protiv Dragane Balać (39) iz Šipova i Radosave Savić (39) iz Banjaluke, optuženih za krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja, falsifikovanje ili uništavanje službene isprave i prevara.
Balaćeva kao kreditna službenica u jednoj mikrokreditnoj organizaciji u Šipovu, a Savić kao direktorica filijale u Banjaluci, su optužene da su od novembra 2012. do maja 2013. godine, sa građanima slabijeg imovnog stanja sa teritorije Šipova i Mrkonjić Grada zaključile ugovore o kreditu, lažno im prikazujući da se radi o humanitarnoj pomoći.
Sumnja se da su prevarene ukupno 84 osobe, koje su vjerujući da dobijaju pomoć za socijalno ugrožene, zapravo zaključili ugovore o kreditu na ukupan iznos od 840.000 KM. Savić i Balać se terete da su na ovaj način za sebe pribavile protivpravnu imovinsku korist od 655.604 KM.
"Osumnjičena Balać je lažno prikazala da MKF „....“ Sarajevo (jedna mikrokredina organizacija) daje socijalno ugroženim kategorijama stanovništva i nezaposlenima humanitarnu pomoć u iznosu od 350 do 700 KM uz predočavanje samo lične karte i potvrde CIPS-a o prebivalištu i da se radi o nepovratnim humanitarnim sredstvima", stoji u optužnici.
U optužnici se dalje navodi da su lakovjerni građani pristali na pomoć i dostavili tražene dokumente, a Balaćeva optužena da je napravila i svojeručno popunila 84 lažna zahtjeva za kredit na iznose od 1.000 KM, 9.000 KM i 10.000 KM, lažne mjenične izjave i mjenice.
"Po osnovu lažnih zahtjeva su u organizacionoj jedinici Banjaluka sačinjeni lažni ugovori o kreditu u ukupnom iznosu od 840.000 KM. Ugovore za koje je znala da su lažni, umjesto regionalnog direktora potpisala je Radosava Savić i tako ih svojim potpisom ovjerila kao istinite", dodaje se u optužnici.
Takvi ugovori dostavljeni su sjedištu mikrokreditne organizacije u Sarajevo.
"Po osnovu lažnih ugovora, stečajni upravnik je oštećenima poslao pismene opomene zbog neplaćanja rata kredita, zahtjevajući isplatu kredita u cjelosti u roku od osam dana pod prijetnjom sudske prinudne naplate. Oštećeni su zaključno sa 19. julom 2018. godine evidentirani kod Centralne banke BiH u Centralnom registru kredita poslovnih subjekata i fizičkih lica u BiH, kao dužnici E kategorije", ističe se u optužnici.
B.S.