U dokumentu nezavisne međunarodne komisije se precizira da je prijavljeno 800 nestalih sarajevskih Srba, a da do danas nije pronađeno njih 260
U Sarajevu je, tokom rata u BiH, ubijeno oko 3.000 hiljade srpskih civila, a oko 1.700 ih je teško ranjeno, dok su muslimanske snage formirale 211 logora i mjesta zatočenja za Srbe, stoji u izvještaju Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu između 1991. i 1995.
Na hiljade ljudi bilo je zatočeno bez jasnog povoda. Zatvorenici su pretrpili nateže nasilje, isključivo zbog svoje nacionalnosti, a dvije trećine ubijenih i ranjenih Srba nije imalo veze sa ratnim dejstvima, već sa zločinačkim djelima, stoji u izvještaju. Podaci o ubijenim Srbima u Sarajevu kreću se od 2.600 (SIPA) do 3.300 (MUP RS), dok je republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih lica RS popisao oko 3.000 ubijenih.
Masovne zločine vršila SDA uz pomoć kriminalaca
„SDA je na najvišem državnom nivou planirala kampanju terora protiv Srba, a nju je sprovela udruženim zločinačkim poduhvatom koji je obuhvatao sve bošnjačke državne institucije”, stoji u izvještaju.
U sprovođenju zločinačke kampanje protiv sarajevskih Srba, SDA je regrutovala i naoružavala pripadnike organizovanog kriminala, osuđenike, silovatelje i narkomane, koji su, zahvaljujući amnestiji Alije Izetbegovića, puštani iz zatvora.
„Jedan od specifičnih aspekata kampanje terora bilo je stvaranje ogromne mreže privatnih zatvora u kojima su počinjena najgora zlodjela (mučenja i grupna silovanja)”, navodi se u izvješaju, prenosi Politika.
U dokumentu se precizira i da je prijavljeno 800 nestalih sarajevskih Srba, a da do danas nije pronađeno njih 260. Članovi komisije procjenjuju da bi broj nestalih mogao da bude i veći jer su ubijane čitave porodice, a da oni koji su preživjeli nisu mogli da prijave nestanke svojih bližnjih, tako da mnoge nestale osobe niti su identifikovane, niti su prebrojane.
„Institucije predvođene bošnjačkim zvaničnicima iz SDA uložile su ogromne napore da prikriju zločine nad srpskim građanima”, ističe se u izvještaju.
Tome je, dodaje se, prethodila kampanja diskriminacije i demonizacije Srba koji su bili isključeni i potisnuti kao građani i čiji životi nisu bili važni.
Odmah nakon što je BiH proglasila nezavisnost, SDA je počela da otpušta Srbe sa značajnih pozicija mijenjajući ih pouzdanim Muslimanima.
Međunarodna komisija u izvještaju navodi da su Srbi u Sarajevu bili u dvostrukoj blokadi – spoljašnjoj, koja je pratila liniju razgraničenja bošnjačkih i srpskih snaga i koja je uticala na sve stanovnike grada, i unutrašnjoj, neprobojnijoj, koju su postavile bošnjačke snage i koja je bila usmjerena isključivo na Srbe.
Tako je, na primjer, svu humanitarnu pomoć kontrolisala bošnjačka SDA, koja je diskriminisala Srbe. Stoga je, ocjena je međunarodnih eksperata, UNHCR de fakto postao dobavljač za muslimane i bošnjačku vojsku – Armiju BiH. Zbog toga Komisija smatra da je neprimjereno da se Sarajevo naziva „opkoljenim gradom“.
Komisija u svom Izvještaju posebnu pažnju obraća na medijsku kampanju koja je vođena protiv srpskog naroda i navodi kako su mediji i nevladine organizacije igrali veliku ulogu u demonizaciji Srba širenjem lažnih vijesti i fokusiranjem pažnje na i saosjećanje isključivo na patnje Muslimana, koje se u izvještaju karakterišu kao „vrlo stvarne“, pri tome ignorišući patnje Srba.
„Srpsko stanovništvo grada, za koji se tvrdi da je tolerantan i multietnički, potpuno su eliminisali oni koji i dalje tvrde da su glavne žrtve sukoba“, stoji između ostalog u zaključcima izvještaja.
(Politika, Mondo)