Generalni direktor Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić izjavio je danas da UKC ima samo još nekoliko tona kiseonika koji se koristi u liječenju pacijenata i da su zbog toga zdravstveni radnici i rodbina pacijenata veoma zabrinuti.
"U stalnom smo kontaktu sa rukovodstvom Republike Srpske i Ministarstvom zdravlja kako da riješimo ovaj problem. Tražimo rješenje nakon što je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH zabranila firmi `TGT tehnogas` isporuku. Sa ovom firmom UKC je imao ugovor i snabdijevala nas je uredno, a kompanija `Meser` nam zbog tehničkih razloga i smanjenih količina nije u mogućnosti dostaviti kiseonik", rekao je novinarima Đajić, prenosi Srna.
On kaže da je "žalosno" što se gradonačelnik Bajaluke Draško Stanivuković i direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak "podsmijavaju zbog sadašnje situacije" i optužio ih je da ih "nije ih briga za živote pacijenata."
Đajić je naveo da bi nalaz uzorka kiseonika iz UKC trebalo da bude dostavljen večeras ili sutra prije podne.
U UKC Republike Srpske u Banjaluci juče je obavljeno uzorkovanje kiseonika koji se svakodnevno koristi u ovoj ustanovi. Uzorkovanje je obavljeno na osnovu zaključka sa nedavne vanredne sjednice Vlade Republike Srpske.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je nakon inspekcijskog nadzora zabranila firmi "TGT tehnogas" iz Laktaša proizvodnju i promet medicinskog kiseonika.
Inače, prema ugovoru isporuka kiseonika prema UKC-u vršila se svakih 48 časova. Ova firma je UKC Srpske i druge bolnice u Srpskoj snabdijevala kiseonikom.
Direktor firme "TGT tehnogas" iz Laktaša Stanislav Čađo u prigovoru Agenciji za lijekove BiH rekao je da njegova kompanija nema registraciju za promet i proizvodnju lijekova u Bosni i Hercegovini.
Obrazlažući tenderske uslove UKC Banjaluka za nabavku kiseonika iz 2020. godine kaže kako je u tenderu jasno navedeno kako se traži dostava medicinskog kiseonika od ponuđača koji ima licence Agencije za lijekove BiH, za proizvodnju i distribuciju takvog kisika, ali da je isto tako navedeno, "ukoliko se niko od takvih pravnih lica ne javi na tender, da će biti uzete u obzir ponude i ostalih pravnih lica koja nemaju takvu registraciju kod Agencije."
"Ovo je sasvim logično, jer je potreba za kiseonikom u liječenju koronavirusa ogromna. Još da konstatujemo da smo se na tender javili samo mi, jer smo jedino mi imali zadovoljavajuće količine kiseonika", napisao je Čađo, prenosi Klix.ba.