Grad Banjaluka dobio je danas defibrilator koji se koristi u slučaju zastoja srca, a uređaj će se nalaziti na početku Gospodske ulice u prvom „siti lajtu“.
Donatori ovog uređaja su kompanija „Led medija“ i Resuscitacioni savjet Republike Srpske (RESS RS).
Članovi RESS RS održali su pokaznu vježbu zaposlenima u banjalučkoj Gradskoj upravi, ali i prisutnim građanima kako se koristi uređaj za reanimaciju.
Predsjednica ovog savjeta Biljana Ćurguz objasnila je kako funkcioniše aparat ističući njegovu jednostavnost, jer u aparatu postoje snimljene poruke kojima se objašnjava kako funkcioniše.
„Na AED (automatski eksterni defibrilator) aparatu dobićete uputstvo kako se njime rukovodi. Pisaće na uputstvu da se odmah pozove broj 124, odnosno Hitna pomoć i takođe uputstvo koga nazvati za šifru za aparat. Ono što je bitno za građane jeste da u slučaju odsustva pulsa treba odmah da se počne raditi sa kompresijom i da se ne prekida, a najbližeg prolaznika treba poslati po aparat. AED aparat isporučuje elektrošok u slučaju zastoja srca i sam analizira ritam srca odnosno da li srce radi ili ne. U slučaju da verifikuje zastoj srca odmah to i govori, jer imate snimljene govorne poruke kojim sam aparat upućuje koji su to naredni koraci koje trebate uraditi“, pojasnila je ona.
Savjetnica za društvene djelatnosti gradonačelnika Banjaluke, Milada Šukalo, istakla je da postoji velika potreba za ovim aparatom.
„Ovo je prvi aparat, a nadam se da ćemo ih imati i više i u ruralnim područjima, tamo gdje hitnoj pomoći treba duže da dođe. Želim da pohvalim kolege koje su danas prošle obuku. Nadam se da ćemo ovaj aparat što manje koristititi, ali je bitno da ga imamo na jednoj ovakvoj lokaciji gdje se kreće velik broj građana svakog dana“, rekla je Šukalo.
Milan Šljokavica, menadžer razvoja u agenciji LED medija, koja je jedan od donatora, podsjetio je da je ovo već drugi projekat koji realizuju u gradu.
„Prvi projekat ne kojem smo učestvovali je puštanje prvog javnog besplatnog interneta u užem jezgru grada. Danas prezentujemo jedan izuzetan proizvod, koji se može vidjeti u svakom centralnom dijelu evropskih gradova“, poručio je Šljokavica.
Predsjednica Turističke organizacije Grada Banjaluka (TORS) Irena Radivojević takođe napominje da je ovakav aparat veoma koristan za građane.
„Još 2019 godine TORS je napravila sporazum o poslovno-tehničkoj saradnji sa „Led medijom“ vezano za „siti lajtove“ koji su postavljeni na raznim lokacijama. Smatram da je jedan ovakav aparat neophodan gradu kao što je Banjaluka kroz koji prolazi toliko turista i nadam se da će na drugim mjestima u gradu biti postavljeni ovakvi aparati“, poručila je Radivojevićeva.
Da biste pristupili uređaju za reanimaciju potrebno je da nazovete broj koji će pisati iznad aparata kako biste dobili šifru kojom će se automatski otvoriti "sef "u kojem se defibriliator nalazi.