U Bratuncu se obilježava 30 godina od stradanja Srba u srednjem Podrinju i Birču
Zvaničnici Republike Srpske i Srbije, delegacije i predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata položili su danas vijence kod Spomen-krsta na groblju u Bratuncu i odali počast za oko 3.267 stradalih Srba u srednjem Podrinju i Birču.
Vijenac su položili srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, državni sekretar u Ministarstvu za rad Srbije Miodrag Kapor, delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, delegacija srpskih poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH, delegacije u institucijama Srpske i BiH, načelnici opština regije Birač i grada Zvornika, te opština Gornjeg Podrinja, kao i Jagodine i Nikšića.
Cvijeće su položile i delegacija Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, Boračke organizacije Republike Srpske i više opštinskih boračkih organizacija, logoraša, porodica zarobljenih i nestalih i poginulih boraca i civila, kao i predstavnici nevladinih i međunarodnih organizacija.
Izvor: Srna/Željka DomazetPrethodno je Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije kod Spomen-krsta na bratunačkom groblju služio parastos za stradale Srbe.
Obraćanje zvaničnika i umjetnički program posvećen stradanju Srba srednjeg Podrinja i Birča predviđen je u 12.00 časova na Trg Miloša Obilića u Bratuncu.
Pomen se daje svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se povodom 30 godina od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio.
Izvor: Miro Pejić/SrnaNastavljajući sistematsko plansko etničko čišćenje srpskih prostora započeto u aprilu, jake muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, 12. jula 1992. godine, upale su u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle.
Od 22 nestala, 10 ih još nije pronađeno, a ostali su slučajno otkriveni i ekshumirani 2011. godine na Zalazju kod Srebrenice prilikom traženja stradalih Bošnjaka. Identifikovani su poslije godinu dana i dostojno sahranjeni na Petrovdan 2012. godine.
SRNA