Na banjalučkom groblju Sveti Pantelija kod spomenika žrtvama Veleizdajničkog procesa, položeni su vijenci povodom obilježavanja Dana primirja u Prvom svjetskom ratu.
Vijenci su položeni simbolično u 11 časova i 11 minuta, u čast svih stradalih za slobodu i pobjedu, u do tada najvećem sukobu u istoriji čovječanstva.
Generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić položio je vijenac na banjalučkom groblju Sveti Pantelija povodom obilježavanja Dana primirja u Prvom svjetskom ratu, kao znak sjećanja i pijeteta prema stradalim sunarodnicima.
Kod Spomenika žrtvama veleizdajničkog procesa vijence su položili i predstavnici banjalučkog Udruženja potomaka i poštovalaca oslobodilačkih ratova 1912-1918.
Dan primirja u Prvom svjetskom ratu obilježava se kao znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine kada je u francuskom gradu Kompjenu potpisano primirje, čime je okončan Prvi svjetski rat.
Ovaj datum u Srbiji se obilježava kao državni praznik od 2011. godine.
Srbija je u Prvom svjetskom ratu imala ogromne žrtve i njena uloga bila je od izuzetnog značaja za okončanje najrazornijeg sukoba svjetskih razmjera.
Prvi svjetski rat započeo je napadom Austrougarske na Srbiju, koja je u tom ratu imala 1.248.136 poginulih ili 28 odsto ukupnog stanovništva i 52 odsto muškog reproduktivnog stanovništva.
Simbol Dana primirja je cvijet Natalijine ramonde koja simboliše put od poraza do pobjede i vaskrs srpske vojske i države 1918. godine.
Ovaj cvijet poznat je i kao cvijet feniks, a osim njega na amblemu je i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cvijeta u znak sjećanja na vojnike koji su prošli albansku golgotu.
(SRNA)