Od kada je pravilnik za registrovanje dronova stupio na snaagu u BiH je registrovano skoro 300 dronova, podaci su Direkcije za civilno vazduhoplovstvo Bosne i Hercegovine (BHDCA).
Od stupanja Pravilnika za izvođenje letačkih operacija dronovima 2020. godine do danas u evidenciju BHDCA upisano je 296 dronova, rečeno nam je u Direkciji za civilno vazduhoplovstvo BiH, na osnovu podataka s početka decembra prošle godine.
Svaki vlasnik, odnosno operator drona, na osnovu člana 13. pomenutog pravilnika, obavezan je izvršiti upis drona u evidenciju BHDCA.
"Ovom prilikom pozivamo sve koji još uvijek nisu izvršili tu obavezu da upišu dron u evidenciju BHDCA, a sve informacije oko procedure i potrebnih dokumenata za upis drona u evidenciju mogu pronaći na web stranici Direkcije (www.bhdca.gov.ba). Takođe, BHDCA poziva da se poštuju i ostali uslovi i zahtjevi propisani Pravilnikom kako ne bi dolazilo do narušavanja, prije svega, bezbjednosti ili se prouzrokovala materijalna šteta", podsjećaju u BHDCA.
Pravilnik je u Službenom glasniku BiH objavljen u avgustu 2020. godine i na taj način je regulisana upotreba letjelica koje su postale veoma popularne u posljednjih nekoliko godina, a koje su se koristile praktično bez ikakvih pravila.
Dronovi su kategorizovani, regulisano je gdje i kada se mogu koristiti, a vlasnici su upisani u evidenciju i moraju položiti ispit za upravljanje dronom.
U pravilniku piše da se se odnosi na dronove do 25 kilograma težine i ne primjenjuje se na letjelice koje koriste državni organi (vojska, policija, služba traganja i spasavanja, carina, bezbjednosno-obavještajne službe i slično), osim što će i oni morati upisati dronove u evidenciju.
Odredbe pravilnika se ne primjenjuju na dronove čija je maksimalna masa pri polijetanju manja ili jednaka od 248 grama (0,248 kg), kao i na letenje dronova unutar zatvorenih objekata.
(MONDO)