Iako je grad na Vrbasu pretrpio značajne gubitke nakon katastrofalnih majskih poplava, turisti i putnici namjernici koji ovog ljeta posjete "krajišku ljepoticu" moći će da uživaju u zanimljivim kulturno-zabavnim i sportskim sadržajima.
Izvor: Mondo/Dušan Volaš
U Turističkoj organizaciji Banjaluke, uz povoljne vremenske prilike, očekuju da će grad na Vrbasu tokom ovogodišnje ljetne sezone posjetiti 21.000 gostiju tako da bi prema višegodišnjim pokazateljima turistički radnici, hotelijeri i ostali ugostitelji od juna do septembra trebalo da uknjiže oko 35.000 noćenja.
Ostoja Barašin, direktor TOBL, istakao je za MONDO da Banjaluka u ovoj godini očekuje veći broj dolazaka gostiju u odnosu na raniji period, a procjene TOBL-a govore da će “ljepoticu sa Vrbasa” ove godine posjetiti između 67.000 i 68.000 turista.
Prema njegovim riječima, sve veći broj turista, prvenstveno iz zemalja regiona, iz godine u godinu pokazuje veliko intersovanje za organizovani dolazak u Banjaluku.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, broj dolazaka turista u Banjaluku u 2013. godini veći je za 3,1 odsto u odnosu na 2012. godinu, a broj noćenja za 3,8 odsto. Statistike kažu da je prošle godine u Banjaluci zabilježeno 64.767 dolazaka i ostvareno 104.869 noćenja, dok je 2012. godine zabilježeno 62.817 dolazaka i 101.033 noćenja.
"Već sada očekujemo dolazak više stotina turista, uglavnom iz Slovenije, dok je u julu najavljen organizovani dolazak državljana Francuske, Bugarske i Makedonije u okviru kulturne manifestacije Kozarski etno", rekao je Barašin za MONDO i dodao da se sredinom sljedećeg mjeseca i tokom avgusta očekuju novi gosti.
"Banjaluka i rijeka Vrbas u julu su domaćini Evropskom prvenstvu za juniore u kajku i kanuu na divljim vodama, dok smo u avgustu domaćini Svjetskom padobranskom prvenstvu što su dodatni događaji i prilika za promociju turizma u našem gradu", istakao je direktor TOBL.
Izvor: Mondo/Dušan Volaš
I dok Banjaluka i turizmolozi ove godine očekuju veći broj gostiju, prilikom posjete ovom gradu neizostavno je isprobati i lokalne gastronomske specijalitete.
Banjalučki ugostitelji na menijima izdvajaju tradicionalne domaće pite, čorbe, razna pečenja i kojekakva ostala "čudesa" od mesa i tijesta.
Naša iskrena preporuka glasi da "gastronomsko putovanje" kroz grad na Vrbasu započnete najslavnijim specijalitetom ovog grada - banjalučkim ćevapom kao i poznatim “nektar” pivom u nekoj od gradskih roštiljnica i ugostiteljskih objekata, a koji su dobili preporuku Turističke organizacije Banjaluke.
Šta obići?
Kao i u ranijem periodu, u Banjaluci je veoma popularan avanturistički i etno turizam, pa ukoliko želite da posjetite i istražite određene turističke lokacije u ovom gradu i bližoj okolini, preporuka TOBL-a jeste da posjetite tvrđavu Kastel, Krupu na Vrbasu, izletište Trešnjik, Banj brdo/Šehitluke, izletište "Duboka", Karanovac, kao i kulturno-istorijske spomenike i vjerske objekte koji svjedoče o različitim kulturama i civilizacijama.
Neizostavna je i kulturna ponuda kao što su Narodno i Dječije pozorište Republike Srpske, Muzej Republike Srpske, Kulturni centar „Banski dvor“, Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, galerije...
U široj okolini Banjaluke možete posjetiti Banju Slatinu, Mlinsku rijeku, Nacionalni park Kozara, Bardaču, rijeku Plivu...