Glavni grad Bosne i Hercegovine svake zime se suočava s problemom prekomjerne zagađenosti zraka. Proteklih godina grad Sarajevo je bio jedan od najzagađenijih gradova u Evropi.
Saobraćaj i sve veće loženje uglja loše kvalitete najveći su uzročnici prekomjernog zagađenja, a zadržavanju takve situacije ponajviše doprinosi geografski položaj grada koji je okružen visokim planinama, što otežava strujanje zraka.
Martin Tais, stručnjak za kvalitetu zraka u Federalnom hidrometeorološkom zavodu BiH u razgovoru za naš portal istakao je da je prekomjerna zagađenost bila i proteklih dana u Sarajevu.
"Na Ilidži je 14. decembra izmjereno 400 mikrograma prašine po metru kubnom, što je jako visoko zagađenje. Sada je situacija nešto bolja, s obzirom na to da je vjetar počeo jače puhati i tako je rastjerao ove čestice. U centru Sarajeva je također, visok nivo zagađenosti. U 11 sati izmjereno je 220 mikrograma čestica prašine. Količina sumpordioksida je podnošljiva", rekao je Tais za MONDO.
Kako je istakao naš sagovornik, velikazagađenost je i u Zenici. "Nivo prašine u Zenici je manji u odnosu na Sarajevo i iznosi 100 mikrograma. Ipak, problem u ovom gradu predstavlja znatno veća količina sumpordioksida koja iznosi 150 mikrograma po metru kubnom" rekao nam je Tais.
Stručnjak za kvalitetu zraka u Federalnom hidrometeorološkom zavodu BiH nam je pojasnio i to da je "dozvoljena" granica zagađenosti od prašine 50 mikrograma, a sumpordioksida 90 mikrograma po metru kubnom.
U ovakvim slučajevima, građanima se preporučuje da ograniče svoja kretanja na minimum tokom dana, te da što više vremena provode na planinama.