Međunarodni dan sjećanja na preminule od posljedica AIDS-a obilježen je u nedjelju u Banjaluci, u organizaciji Udruženja građana "Action Against Aids" (AAA).
Ovaj dan, poznat i pod nazivom Memorijal svijeća obilježen je u bašti ove organizacije, gdje nas i u narednom periodu očekuje dosta interesantnih stvari.
Memorijal svijeća је nајstаriја i nајvеćа društvеnа каmpаnjа zа pоdizаnjе svijеsti o HIV-u, кооrdinisаnа оd strаnе Glоbаlnоg zdrаvstvеnоg sаvjetа (Global Health Council) i Globalne mreže osoba koje žive sa HIV-om (GNP+). Prvi put је rеаlizоvаnа 1983. gоdinе u Sаn Frаncisкu, a od 1999.godine u okviru programa Svjetske zdravstvene organizacije obilježava se u više od 115 zemalja .
Tema 32. Međunarodnog AIDS Memorijala svijeća je "Supporting the future". Pоd оvim slоgаnоm prоmоvišе sе glоbаlnа sоlidаrnоst i pоtrеbа da HIV/AIDS ostane u fokusu međunarodnih kreatora politike i visoko na listi političkih prioriteta sа акcеntоm nа prоmоciјi i pоštоvаnju ljudsкih prаvа. Iako je za mnoge ljude HIV hronična bolest, postoji mnogo onih koji nemaju pristup liječenju i koji postaju stigmatizovani, doživljavaju kršenje ljudskih prava svaki dan.
Međunarodni AIDS Memorijal svijeća ističe važnost globalnog odgovara na epidemiju HIV-a, čiji se rezultati osjete u smanjenju broja umrlih od AIDS-a, ali i potrebu da se podrška borbi protiv HIV-a nastavi i dobije veći značaj u međunarodnim političkim programima tokom narednih godina.
Iz Globalne mreže osoba koje žive sa HIV-om (GNP+) povodom Memorijala svijeća 2015 poručuju:
„Gdje su sredstva iz Fondova? Gdje je poštovanje naših prava? Gdje je podrška društvene zajednice? Mnogi od nas i dalje žive u otežanim životnim uslovima (socijalnim, političkim, pravnim) koji su često vrlo opasni. Ove godine svjedoci smo kriminalizacije HIV+osoba u zemljama širom svijeta, a nasilje nad ženama koje žive sa HIV-om ne prestaje.
Predstojeće kampanje za smanjenje diskriminacije mogu povećati kvalitet života osoba koje žive sa HIV-om, ali moramo prvenstveno osigurati sigurno okruženje u kojem će se ove marginalizovane grupe uključiti u društvene tokove lokalne zajednice. Globalni odgovor na epidemiju HIV-a treba da doprinese stvaranju povoljnog okruženja.
Takođe, primijetan je smanjen priliv sredstava koja se izdvajaju za prevenciju, dijagnostiku i liječenje HIV infekcije, iako se ne ispunjavaju ni trenutne potrebe ljudi koji žive sa HIV-om. Prema nekim procjenama, biće potrebno izdvojiti dodatnih 5- 10 odsto sredstava da se ispoštuju nove smjernice Svjetske zdravstvene organizacije za antiretroviralnu terapiju. Mnogi od nas se suočavaju sa rizikom prestanka liječenja usljed nedostatka zaliha lijekova i lošeg planiranja, finasiranja zdravstvenih sistema".