Dijalizatori, koji se koriste u privatnim hemodijaliznim centrima u RS, opasni su po zdravlje i život pacijenata, posebno onih koji tek kreću na dijalizu.
Upozorenje je stiglo i u njihovo predstavništvo u Srbiji, a odatle i do Udruženja dijaliziranih pacijenata u RS i potpuno ih zateklo.
U obaveštenju „Fresenius“, koji praktično ima monopol na dijalizu u RS, ističe se da je povećan broj loših reakcija pacijenata na njihove „FX CorDiax“ dijalizatore, uključujući reakcije koje bi mogle da dovedu do smrti pacijenata. Uzrok, navode, još nije poznat.
Sekretar Udruženja dijaliziranih pacijenata u RS Aleksandar Radun potvrđuje da se dijalizatori nabrojani u tom upozorenju koriste u privatnim dijaliznim centrima u RS, ali i da pacijente niko ne upozorava na to.
"Provjerio sam i ustanovio da se u RS koriste samo ti dijalizatori svuda, osim u Foči i Trebinju. Informaciju smo dobili iz Srbije i onda smo je mi prenijeli Ministarstvu zdravlja i Fondu zdravstvenog osiguranja RS. Očekujemo da oni reaguju i traže zvanične informacije, jer su oni i potpisnici ugovora o javno- privatnom partnerstvu sa „Freseniusom“ za RS, te brinu i za dobro pacijenata na dijalizi", kaže Radun.
U devet centara za hemodijalizu koje u RS vodi „Fresenius“ terapiju tri puta sedmično prima oko 1.000 pacijenata. Direktorka ove firme za RS Sanja Kozlik, međutim, nije željela da dostavi nijedan podatak o tome sa kakvim dijalizatorima tretiraju pacijente, a nije odgovorila ni na pitanje koliko je među njima onih koji sadrže otrovni BPA. U Freseniusu kažu da je Zahtjev Agencije za lijekove proslijeđen proizvođaču u Njemačkoj, koji će Agenciji dostaviti traženu informaciju.
Po njegovim riječima, najmanje što bi „Fresenius“, kojem se godišnje iz budžeta FZO plaća oko 40 miliona KM za usluge hemodijalize, trebalo da uradi jeste da razjasni situaciju. Radun ističe da ne zna da li je to obavještenje „Freseniusa“ povezano i sa sličnim mišljenjem koje je o korištenju dijalizatora krajem februara dala Evropska komisija.
Naučni odbor za nove i novoidentifikovane rizike za zdravlje EK izdao je tada mišljenje da dijalizatori koji u sastavu imaju bisfenol A, poznatiji kao BPA, mogu biti štetni po zdravlje pacijenata, odnosno otrovni. Preporučila je i da se oni zamjene onima koji ne ispuštaju BPA, ali i da treba provesti dalja istraživanja ovog rizika. Sa tim je upoznata i Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, ali za sada nije zabranila upotrebu tih dijalizatora u BiH, već su samo dali istu preporuku kao i EK.
U Agenciji ne znaju ni koliko potencijalno otrovnih dijalizatora ima u centrima za dijalizu u RS.