Legenda se pokazala kao tačna - na lokalitetu Crkvine u srebreničkoj opštini iskopani su temelji srednjovjekovne pravoslavne crkve koju su srušili turski osvajači.
Mještani sela Orahovica i članovi "Svetosavske omladinske zajednice" iz Srebrenice potpuno su očistili teren, odnosno otkrili zidine srednjovjekovne pravoslavne crkve na brdu Borovac, desetak kilometara jugozapadno od središta opštine.
Uslijedila je i prva liturgija, kojoj je prisustvovao veći broj vjernika.
"Srednjovjekovna crkva, stara više od 550 godina, tu je stajala i prije turske okupacije, kada je porušena.
To potvrđuje podna podloga od cigle koja nije korištena u doba teurske vladavine na ovim prostorima", pojašnjava Srni mjesni paroh protojerej Aleksandar Mlađenović.
Na otkrivenim zidinama pronađena su četiri ljudska skeleta - riječ je o osobama koje su tu sahranjene nakon rušenja crkve. Na skeletima su bili austrijski novčići, a otkriveni su i neki metalni predmeti.
"Te osobe sahranjene su po pravoslavnom običaju, okrenuti pravcem istok - zapad i sa prekrštenim rukama na prsima", navodi Mlađenović.
Apsida je potpuno očišćena, a otkrivene zidine nekadašnje crkve imaju spoljašnje dimenzije - 13 sa sedam metara.
Mještani su baš na ovom lokalitetu željeli da grade crkvu i 28. septembra prošle godine tu je osvještan podignuti krst.
Kada je započeto kopanje i pripremanje lokacije za izgradnju crkve i otkrivene zidine nekadašnje crkve, ustanovljeno je da je krst podignut pola metra od sredine oltarskog zida na njegovoj spoljašnjoj strani.
Odlučeno je da tu i ostane do izgradnje hrama jer je ovo arheološko otkriće još više učvrstilo volju vjernika ovog i susjednih srpskih sela da se na Crkvištu iznad Orahovice ponovo podigne crkva.
Tako se obistinila legenda o postojanju hrama na Borovcu. Sada arheolozi treba da utvrde iz kog je vijeka crkva porušena u doba turske vladavine i da ocijene vrijednost i značaj otkrivenih arhefakata.
Protojerej Mlađenović ističe da su ostaci crkve pronađeni prije petnaestak dana prilikom uređenja ovog lokaliteta i da je o tome informisan tim arheologa koji trenutno radi na istraživanju i konzervaciji arheološkog nalazišta "Rimski municipium" u Skelanima.
"Pokazalo se da ovaj lokalitet nije slučajno nazivan Crkvište. Mnogo lokacija u BiH nose takve nazive jer su u narodu ostala sjećanja da su se na tim mjestima nekada nalazile crkve koje su porobljivači i okupatori rušili", kaže Mlađenović.