Tek što kroče u novu godinu, umjesto nekog prijatnog iznenađenja koje bi im dalo nadu da će 2016. biti bolja od godine koju gaze, građane kao hladan tuš dočekaće nova poskupljenja - prije svega cigareta, goriva i alkoholnih pića.
Tako će pušači paklicu određenih vrsta cigareta plaćati skuplje i za pola marke, dok bi cijena litra goriva mogla da skoči za 30 feninga.
Cilj povećanja akciza na pomenutu robu je oporavak finansijski posrnulih entitetskih fondova zdravstva, što će se, međutim, kao i svako dosadašnje poskupljenje luksuznih ili elementarnih proizvoda, slomiti preko leđa potrošača.
Riječ je o neprijatnom scenariju na koji smo, nažalost, već navikli, s obzirom na to da se sa divljanjem cijena hrane, energenata ili komunalija suočavamo godinama unazad na početku svake godine, piše "Press RS".
Tako je u januaru ove godine voda poskupjela u Bijeljini, Prijedoru i Banjaluci, dok je u tom periodu u najvećem gradu Srpske skočila i cijena odvoza smeća.
U međuvremenu je u Srpskoj i BiH, zbog nezapamćene suše, i cijena stočne hrane skočila za 20 odsto, tako da je pitanje trenutka kada će poskupjeti i meso s obzirom na to da stočari, budući da nemaju sijena, moraju da kupuju hranu za svoje životinje.
Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije, naglašava da je suša domaćoj poljoprivredi ove godine zadala žestok udarac.
"Prinos kukuruza je umanjen za skoro 50 odsto, što je zaista veliki podbačaj. Stradala je i trava, tako da se već ljetos znalo da će se stočari naći u problemu. Zbog svega navedenog poskupjela je stočna hrana, pa ne treba da se iznenadimo ako i cijene mesa počnu da rastu. To će, naravno, najviše pogoditi građane koji imaju mala ili nikakva primanja", naglašava Maletić.
Ovdje je, tačnije, riječ o pola miliona nezaposlenih, pravoj armiji penzionera koji mjesečno "krckaju" prosjek od 370 KM, nekoliko stotina hiljada onih koji u BiH tavore sa primanjima tek nešto većim od minimalca.
U udruženjima potrošača naglašavaju da bi za njih posebno mogao biti opasan skok cijena goriva.
"To bi, naime, lančano moglo da dovede do poskupljenja proizvodnje i distribucije razne robe, kao i usluga prevoza. Naravno, sve se lomi preko leđa građana, kojima i minimalno finansijsko opterećenje znači mnogo jer su im kućni budžeti nategnuti do pucanja", kaže izvršna direktorka Udruženja građana "Don" iz Prijedora, Murisa Marić.
Prema njenim riječima, cigarete i alkohol jesu akcizna roba, ali za mnoge građane ona nije luksuz nego potreba.
"Tačnije, mnogi će se odreći jednog obroka da bi kupili kutiju cigareta. Kada je riječ o alkoholu, može se reći da ga građani nabavljaju i zbog tradicije jer je kod nas običaj da goste dočekujemo upravo njime. Dakle, ovdje ne govorimo o nekom bahaćenju nego o potrebi ljudi. U svakom slučaju, poskupljenje pomenute robe će i te kako opteretiti građane jer se računi za tešku ekonomsku situaciji u državi uglavnom fakturišu njima iako ionako jedva sastavljaju kraj s krajem", smatra Marićeva.
Eventualna poskupljenja hrane posebno bi opteretila penzionere u Srpskoj, koji poručuju da je većina ove populacije ionako bukvalno gladna.
"Ne tangira nas skok cijene cigareta i alkohola jer o tome malo koji penzioner i razmišlja. Međutim, poskupljenje hrane ili nekih osnovnih usluga zaista bi nas opteretilo jer mnogi penzioneri ionako jedva preživljavaju. Tačnije, trećina ih je u stvarnom siromaštvu. Nadamo se da cijena goriva neće drastičnije skočiti jer u tom slučaju nećemo moći da izbjegnemo ni mnoga druga poskupljenja", ističe prvi penzioner Srpske, Rade Rakulj.