Radio Banjaluka je na današnji dan, 2. februara 1967. godine, emitovanjem prvog Dnevnika u trajanju od 25 minuta počela svoj redovni program.
Predajnik smješten na brdu Šibovi, kod Banjaluke, bio je jačine 2 kw, a program su, osim Banjalučana pratili i stanovnici Prijedora, Gradiške, Bosanske Dubice, Kotor Varoša, Čelinca, Laktaša i Srpca.
Program je emitovan svaki dan od 16.00 do 18.00 časova, osim nedjeljom, kada je program emitovan od 9.00 do 13.00 časova.
Drugi po veličini grad u BiH i trinaesti u SFRJ svrstao se u red gradova koji su imali vlastitu radio-stanicu, što je u ono vrijeme i za ondašnje prilike bio uspjeh vrijedan divljenja. U eter je odaslan radio-signal, špica Radio Banjaluke, komponovana u duhu prepoznatljivih muzičkih boja, krajiških melodija.
U drugoj godini rada Radio Banjaluka položio je veliki ispit. Samo dva dana nakon razornog zemljotresa, 27. oktobra 1969. godine iz improvizovanog studija emitovano je više od 17. 000 poruka, oglasa i obavještenja ljudima iz razorenog grada, prenijela je RTRS.
Program je tih dana emitovan od 18.00 časova pa sve do kasno u noć, što je predstavljalo prvi cjelodnevni program Radio Banjaluke.
Deset dana nakon zemljotresa, nastavlja s emitovanjem uobičajne programske šeme iz kamp-prikolice u kojoj se nalazio improvizovani studio, jer je zgrada radija bila oštećena. Prvi radio-prenos koji je realizovao Radio Banjaluka bila je akademija povodom Dana mladosti, 25. maja 1969. godine, u Domu kulture Banski dvor, a potom je prenošen prolazak štafete kroz Banjaluku i doček Josipa Broza Tita nekoliko mjeseci kasnije.
Prvo direktno emitovanje van Banjaluke realizovano je na četvrtu godišnjicu postojanja Radio Banjaluka. Bio je to prenos prijateljske fudbalske utakmice Hajduk - Borac koja je odigrana u Splitu.
Najstariji sačuvani tonski zapis jeste reportaža „Ispraćaj“, autora Jovana Spreme, koju je čitao Duško Oljača.
Prvi jutarnji program Radio Banjaluka emitovao je 5. januara 1977. godine pred jubilarnu desetogodišnjicu rada, a voditelj je bila Jadranka Mudrenović.